Az orosz befolyásról írt egy hosszú, kétszáz oldalas jelentést az amerikai szenátus külügyi bizottságának 10 fős ellenzéki, demokrata szárnya. Az összefoglaló szerint a nemzetközi közösségeknek agresszívan kell utánajárniuk, leleplezniük és nyilvánosságra hozniuk az orosz befolyás mértékét Magyarországon. Ez a harc – mivel szerintük Orbán Viktor Moszkva oldalára állt – kormányzati partner nélkül nehéz lesz, de hatékony eszköz hozzá az egyszer már bevált kitiltás.
A dokumentum – amelyben egyébként nincs különösebb ténybeli újdonság, nyilvános adatokra és újságcikkekre támaszkodik – három oldalt szentel kizárólag Magyarországnak – írja az Index. Az írás a többi közt megállapította, hogy:
- Az oroszok szélsőséges pártok és szervezetek támogatásával, propagandával és korrupcióval próbálnak befolyást szerezni.
- Az orosz kormány jóban van Orbán Viktorral, aki az EU-n és a NATO-n belül „talán Putyin legtámogatóbb miniszterelnöke”. Erre példaként a keleti nyitást, az oroszellenes szankciók ellenzését hozza a dokumentum.
- Orbán nem tett semmit, hogy megállítsa az orosz rosszindulatú befolyást, sőt, még üdvözli is az EU-, USA- és migránsellenes orosz propagandát.
- Az oroszok ezt ki is használják azzal, hogy elárasztják Magyarországot Kreml-barát, nyugatellenes propagandával. (Példaként a Kovács Béla-ügyet és a Győrkös-ügyet említik.)
- Az orosz kormánypropaganda termékeny talajra hull a magyar médiaviszonyok miatt is: a Sputnik és RT sokat idézett források a kormányközeli médiában, a Magyar Idők szemlézi az orosz propaganda Strategic Culture-t, a 888.hu és a Magyar Hírlap pedig a hasonló jellegű New Eastern Outlookot.
- Az átláthatóság hiánya és a korrupció a Paks2-re adott lehetőséget.
- Orbán illiberális demokrácia ideája Szurkov szuverén demokrácia modelljén alapul
Az összefoglaló megállapítások szerint a nemzetközi közösség – köztük olyan kezdeményezésekkel, mint az EU egyik dezinformációellenes csapata, az East stratcom task force, agresszívan kell, hogy utánajárjon, leleplezze és nyilvánosságra hozza az orosz befolyás mértékét, főleg a 2018-as választások környékén.
Orbán a jelek szerint Moszkva oldalára állt, de a magyar emberek a nyugati utat választották, és még mindig ezeket az értékeket őrzik
– írták. Azt is hozzáteszik, hogy kormányzati partner nélkül nehéz ez a harc, de nem lehetetlen, a nemzetközi közösségnek kell a támogatását növelnie. De jó eszköz lehet az is, amivel egyszer már élt az USA, és hatékonynak bizonyult, úgyhogy talán elő lehetne venni újra a vízumok megtagadását, azaz a kitiltást.
Forrás: Index; fotó: Reuters
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS