A korrupció iránti zéró toleranciáról hosszú évek óta tárgyal az USA a magyar kormánnyal, szó volt konkrét ügyekről, információkról is, amelyek köztisztviselők érintettségét bizonyították, a magyar kormány kapott olyan információt, ami alapján el tudott volna járni, ha akar – mondta André Goodfriend amerikai ügyvivő a Népszabadságnak adott interjújában. Arról is beszélt, nem akarták a kitiltások ügyét a médiában viszontlátni mielőtt a Napi Gazdaság előállt a történettel.
Magyarországnak és az USA-nak a jelenlegi ügyben az a közös érdeke, hogy ne legyenek olyan köztisztviselők, akiknek közük van a korrupcióhoz – mondta André Goodfriend a Népszabadságnak. Azt mondta, a korrupció iránti zéró toleranciáról hosszú évek óta tárgyaltak a magyar kormánnyal, szó volt konkrét ügyekről, információkról, amelyek köztisztviselők érintettségét bizonyították. Szerinte nem újdonság, hogy a magyar kormány kapott olyan információt, amelynek alapján el tudott volna járni, ha akart volna.
“Sok mindenről, amit ma a sajtóban olvashatunk, már évek óta szó volt. Annyi a fejlemény, hogy az információk értékelése során sikerült megállapítanunk: néhány konkrét személy érintett” – mondta az ügyvivő. “Minden országban akadnak korrupt tisztségviselők. Magyarország csak annyiban különbözik, hogy nem hallunk felelősségre vonásról, nem látjuk, hogy bíróság elé állítanák a vétkeseket. Elmaradnak a más országokban általában szokásos lépések, amikor konkrét ügyekre derül fény” – tette hozzá.
Goodfriend arról is beszélt, a kitiltások ügyét nem akarták a médiában viszontlátni. “Mi egy szót sem szóltunk róla a sajtónak egészen addig, amíg a Napi Gazdaság elő nem állt a maga félrevezető változatával” – közölte. Hozzátette viszont, nem bánják, ha nyilvánosan is beszélhetnek azokról a dolgokról, amelyekről amúgy is tárgyalnak.
Az ügyvivő azt mondta, meglepődött, amikor látta, hogy az ügyet úgy torzították el, mintha a lépésük az amerikai cégek adóvizsgálatára való válaszcsapás lenne. “Első reakciónk csak annyi volt, hogy nem tudunk egyetlen ilyen vizsgálatról sem. Ennyiben is akartunk maradni. De tudtuk, mi lesz a következő kérdés, az, hogy miért nem engedünk be egyes kormánytisztviselőket az Egyesült Államokba. Úgyhogy rögtön arra is válaszoltunk” – tette hozzá.
Arról is beszélt, Magyarországon van korrupció, de vannak országok, ahol még gyakoribb. “Az a különbség, hogy másutt a kormányzat elismeri a korrupció létét, és fellép ellene. Letartóztatnak tisztviselőket, vádat emelnek, elítélnek korrupt személyeket. Itt ezt nem látjuk” – mondta.
Forrás: hvg.hu/Népszabadság
Facebook
Twitter
YouTube
RSS