Az Egyesült Államok NATO-szövetségesei teljes mértékben támogatják a közepes és rövid hatótávolságú, szárazföldi indítású nukleáris eszközökről szóló (INF-) szerződéssel kapcsolatos amerikai fellépést, amely szerint az egyezmény orosz megsértése miatt Washington szombattól felfüggeszti a megállapodásból eredő kötelezettségeinek teljesítését – közölte a katonai szövetség pénteken.
A NATO pénteki nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy Oroszország megsérti az INF-megállapodás rendelkezéseit. Moszkva továbbra is tagadja a megállapodás megszegését, noha évtizedeken át tartó tagadást követően a közelmúltban elismerte egy 9M729 nevű, új fejlesztésű rakétarendszer létezését – emelte ki a dokumentum. Egy ilyen rakétarendszer titkos tesztelése, gyártása és telepítése közvetett fenyegetést jelent az euroatlanti térség biztonságára – figyelmeztetett a NATO. A szövetségesek sajnálatukat fejezték ki, hogy Oroszország részéről nem tapasztalható semmilyen tényleges előrelépés a megfelelés irányába. Amennyiben Moszkva nem teljesíti kötelezettségeit, Oroszország kizárólagos felelősséggel tartozik a szerződés megszűnéséért – írták. A szövetség ismételten arra szólítja fel Oroszországot, hogy tegye átláthatóvá a szerződésben foglalt fegyverek esetleges fejlesztésének és gyártásának dokumentumait, valamint teljes és ellenőrizhető módon feleljen meg kötelezettségvállalásainak a szerződés megőrzése érdekében – tették hozzá.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Reuters hírügynökségnek Oslóban nyilatkozva elmondta: a szövetségnek nem áll szándékában újabb földi telepítésű nukleáris rakétákat telepíteni Európába. Nem kell utánoznunk azt, amit Oroszország tesz. Ugyanakkor fenn kell tartanunk a hiteles és hatékony elrettentést – tette hozzá Stoltenberg anélkül, hogy részletezte volna, milyen katonai lehetőségeket fontolgat a NATO. Franciaország is sajnálkozását fejezte ki az amerikai döntés miatt; Párizs egyúttal felszólította Moszkvát, hogy térjen vissza a szerződéskövető magatartáshoz. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pénteken jelentette be, hogy az Egyesült Államok megkezdi az INF-egyezményből való kivonulás folyamatát, továbbá szombattól felfüggeszti a szerződésből eredő kötelezettségvállalásait, és fél évet ad Moszkvának a követelései teljesítésére; korábban Donald Trump elnök is hasonló nyilatkozatot tett. Az INF-szerződést 1987-ben írta alá a két ország, az egyezmény a szárazföldi indítású, hagyományos és nukleáris robbanótöltetekkel felszerelt közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták és manőverező robotrepülőgépek megsemmisítéséről rendelkezett. A szerződés, amely mérföldkő volt a hidegháború lezárásában, megtiltotta az ilyen eszközök gyártását, birtoklását és tesztelését.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS