Nem tisztem minősíteni az egyes ellenzéki lapokat, de nem tudok elmenni szó nélkül amellett a jelenség mellett, amikor már teljesen megőrülnek. Pár napja a kormány bejelentette, hogy a védőoltásra előzetesen lehet jelentkezni egy, az állam által fenntartott honlapon. Erre az lett a probléma, hogy adatvédelmi aggályokat vet fel a honlap, meg a kérdőív. Az ugye minden értelmes földi halandó számára örömteli, hogy minél többet fognak oltani, hiszen annál kisebb valószínűséggel terjed tovább a vírus. Az ellenzéki sajtó azonban nem így gondolta, sőt, abban a pillanatban, amint megindult a regisztráció, jött a riogatás, nehogy valaki feliratkozzon, mert a szenzitív adatai a kormány kezébe kerülnek.
Aztán valaki pedig előkapta a miniszterelnöki kabinetfőnök nevét is, mint ügyeletes főgonoszt, aki ezek szerint már az oltóanyagokra regisztrálók között is a szenzitív adatokban turkál. Namost, az ellenzéki sajtó ezt lehozó tagjai ezzel olyan szintű abszurd csúsztatást követtek el, hogy az valami egész elképesztő. Szeretnénk jelezni, hogy a kormány által kezelt adatbázisok minden adatunkat tartalmazzák. Tehát a magyar kormány képes arra, hogy adatokat felhasználjon, kezeljen, különböző célok, jogszabályok mentén. Sőt, feladata. Ha erre nem lenne felhatalmazása, lehetősége és feladata, akkor nem kormányként, hanem kuplerájként kellene tekintenünk rá, ugyanis az adatkezelés, az adatok felhasználása alapvetően fontos a kormány működése szempontjából.
Nos, először is, egyszerű olvasóként, sőt, akár ellenzékiként is fel kell készülni a legrosszabbra: a kormány ezúttal is egy cél érdekében óhajt adatokat kezelni. A cél pedig a következő: fel kell írni az embereket egy listára, akik jelentkeznek – önként – és szeretnék az oltást. Borzasztó! Most összerezzentünk! Ugyanis ha nem így lenne, hanem mindenkihez odamenne a kormány válogatás nélkül, hogy oltasson, na, akkor valóban történne jogsértés. Ám nem ez a helyzet; a kormány megkérdezi a polgárait, hogy akarnak-e vakcinát, vagy sem.
Talán nem kell nagyon sokakat meggyőzni arról, hogy a vakcina megakadályozza a koronavírus terjedését. Arra sem kell sok szót fecsérelni, hogy minél többeket oltanak be a vírus ellen, annál erősebb lesz a társadalom ellenálló-képessége.
Szóval röviden: van vakcina: jó, nincs vakcina: rossz.
Erre az oltóanyagra pedig jelentkezni kell, ahhoz pedig felírják az adatainkat egy nagy digitális kockás füzetbe. Most mindenki kapaszkodjon, rettegés, dobpergés: listát írnak. Listát bizony. Ez a kockás füzet pedig az interneten van, további anyagokra is kíváncsiak rólunk, amit megadhatunk. Ami a bizonyos lapok orbitális problémáját jelenti az a következő: név, lakcím, e-mail-cím, telefonszám, életkor és taj-szám megadására van szükség. Ezeket az adatokat a Miniszterelnöki Kabinetiroda összegyűjti, majd átadja a NEAK-nak, ahol aztán felhasználják, kategorizálják, satöbbi. Aki pedig akar, az beikszeli és kapcsolatban maradhat a miniszterelnöki kabinetirodával. Aki nem, az meg nem.
Valószínűleg az adatvédelmi aggályokat felvázolók nem találkoztak az angol regisztrációs honlappal, ami ilyen:
Sehol semmi GDPR, meg ilyenek, na micsoda slendrián népség ez az angol? Ejnye, mondhatnánk.
Ám ne menjünk az Európai Unióból méltatlanul távozó vert hadként tegnapelőtt óta már oltató angolokig! Menjünk inkább a németek honlapjára, ahol még nem oltanak, de amely bizonyára sokkal inkább vigyáz minden jogára a német polgároknak!
Na ilyen nincsen, csak információs oldal van. Ez az:
Van viszont önkéntes regisztrálós, az adatokat már ott meg kell adni, sokkal többet is, mint amit a magyaron, ez:
Tehát megállapíthatjuk, hogy a gonosz angol, továbbá az elnyomó német sokkal kevésbé figyel a GDPR-szabályozásra (ami az EU adatvédelmi csodafegyvere egyébként), mint a magyar állam.
Ellentétben ugyanakkor a magyar ellenzéki – és most politikamentes leszek szigorúan – sajtóval, amelyik ezúttal valóban felelőtlenül riogat, se a német, se az angol sajtó nem foglalkozott adatvédelmi álproblémákkal. Mert egy álproblémával riogatott az úgynevezett ellenzéki sajtó. Jegyezzük ezt meg nekik, mert koronavírus idején, amikor az emberek életéről van szó – és ténylegesen, faktuálisan, szó szerint erről van szó, itt nem újságírói, publicistai túlzás, írói eszköz a kifejezés –, akkor ők egy álproblémával, nevezetesen azzal kezdenek foglalkozni, hogy “adatvédelmi aggályokat” vet fel a regisztrációs honlap.
A honlap – eláruljuk – nem vet fel adatvédelmi aggályokat, nem úgy, mint a brit, vagy a német.
Vezető kép: MTI/Varga György
Facebook
Twitter
YouTube
RSS