„A II. világháború óta nem alakult ki a jelenlegivel összemérhető súlyosságú menekültválság, amelynek megoldására csak akkor van remény, ha az egyes kormányok felismerik, hogy globális léptékű válságról van szó” – áll az Amnesty International MTI által ismertetett jelentésében, ami mutatja, a problémát már felismerik a nemzetközi emberi jogi szervezetek, csak megoldásai javaslataik nincsenek azon túl, hogy a fejlett, nyugati államoknak szignálják a teljes menekültügy kezelését.
A helyzet tendenciaszerű romlását mutatja, míg tavaly 425-en veszítették életüket a Földközi-tengeren való átkelés közben, addig idén ugyanez a mutató már 1865-nél jár.
„A II. világháború óta most először haladta meg az 50 milliót a lakóhelyükről világszerte elűzöttek száma” – állítja az AI meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. Csak Szíriából négymillióan menekültek külföldre. Ebből 95 százalék egyelőre Törökországig és Libanonig jutott, amit szintén rámutat arra, hogy az európai menekültválságnak még messze az elején járunk.
A szervezet szerint a befogadó országok ugyanakkor szinte semmiféle érdemi külföldi segítséget nem kapnak. A szíriai menekültek megsegítésére indított ENSZ-program költségeinek mindössze a 23 százalékára van eddig fedezet, és a szíriai menekültek áttelepítését szorgalmazó ENSZ-felhívás jórészt süket fülekre lelt a mind nemzetközi, mind az arab közösség részéről.
Az Amnesty International adatai szerint a menekültek alig 2 százalékának ajánlottak eddig betelepülési lehetőséget a nyugati országok, a többiek továbbra is ideiglenes táborokban kénytelenek élni a válságövezetek közvetlen szomszédságában.
„Az Amnesty International szerint életfontosságú a fellépés azon embercsempész bűnszervezetek ellen, amelyek ezreket küldenek halálba, ám e fellépés sem menti fel a kormányokat azon kötelem alól, hogy a menekülteknek menedéket kell adni. Nem lehet megengedni, hogy a globális menekültválságot embercsempész-problémaként állítsák be olyan kormányok, amelyek kétségbeesetten igyekeznek elterelni a figyelmet saját kudarcaikról” – fogalmazza meg a jelentés a posztkoloniális világrend visszatérő toposzát, amelyben a harmadik világ és a válságövezetek megannyi gondjáért Európának kötelessége minden körülmények között helytállni.
„Az emberi jogi szervezet szerint sok országban normává vált az idegengyűlölő, rasszista közbeszéd, egyes médiaorgánumok és politikusok pedig a menekülteket és a migránsokat teszik felelőssé a gazdasági és társadalmi problémákért” – teszi fel a pontot az AI a Nyugatot vádoló jelentésének végére.
Forrás: MTI
Fotó: www.borgenmagazine.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS