Több demokráciára van szükség Európában, ezért növelni kell a nemzeti parlamentek szerepét – hangsúlyozta Andrzej Duda lengyel elnök szerdán, a lengyel uniós csatlakozás tizenötödik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Mindent meg kell tennünk azért, hogy az Európai Unió, és annak tagjaként Lengyelország is fennmaradjon – jelentette ki az államfő a közép-lengyelországi Pulawy városban rendezett Európai Piknik nevű akción.
Andrzej Duda az eseményen úgy vélekedett: Európának ma több demokráciára van szüksége, és szükség van a nemzeti parlamentek nagyobb szerepére. A lengyel elnök egyúttal fontosnak nevezte az Európai Parlament és az uniós kormányfőket tömörítő Európai Tanács szerepének megerősítését is, mint olyan intézményekét, amelyek képviselői a demokratikus választások révén léptek színre. Az államfő kedd esti, az EU-csatlakozás évfordulója alkalmából a közszolgálati televízióban sugárzott beszédben hangsúlyozta, hogy Lengyelország felelősséget vállal az EU jövőjéért, a lengyelek tudatában vannak az unió előtt álló kihívásoknak, bár gyakran eltérő módon értékelik azokat. Egy dologban azonban egyetértünk: Európa, az EU mi vagyunk – jelentette ki, hozzáfűzve: mindenki, aki ma nyugtalanságot próbál kelteni a lengyel tagságot illetően, Lengyelország érdekei ellen cselekszik.
Duda ezzel a kijelentéssel arra a vitára reagált, amelyet Lengyelországban Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének hétfői kijelentése váltott ki. Juncker tagadóan válaszolt egy lapinterjúban feltett kérdésre, hogy Lengyelország kiléphet-e az EU-ból, amennyiben az őszi lengyel parlamenti választást a jelenlegi kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) nyeri meg.
Nem. Lengyelország velünk van, mert közös értékeket osztunk
– reagált Juncker. A PiS politikusai szerint az EB elnöke ezzel cáfolta a lengyel ellenzék állításait, amelyek szerint a kormány politikája veszélyezteti Lengyelország uniós tagságát.
Lengyelország, Magyarország, valamint nyolc másik európai állam – Ciprus, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Málta, Szlovákia és Szlovénia – tizenöt éve, 2004. május 1-én csatlakozott az EU-hoz.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS