Hamarosan közzéteszi immár hatodik jelentését a Kielegyenafold.hu honlapon Ángyán József volt államtitkár, Fidesz–KDNP-s, majd független volt parlamenti képviselő az állami földbérleti rendszer visszásságairól. Ennek egyik legfőbb megállapítása, hogy az állam eddig a gazdálkodó családok, helyi közösségek helyett a politikaközeli nagybirtokkal, a „zöldbárókkal”, a globális és hazai nagytőkével, annak oligarcháival kötött szövetséget, s alakított ki „stratégiai partnerséget” – írja a Népszabadság.
A lap birtokában lévő, ötszázötven oldalt meghaladó tanulmányban a szakember azokat a megyéket is górcső alá veszi, amelyekről korábban nem volt elég adata. Ezek egyike Jász-Nagykun-Szolnok megye, ahol a nyertesek rangsorának élén háromszáz hektárt is meghaladó területnagysággal a Fazekas Szabolcs, Tomajmonostora Fidesz-támogatással megválasztott polgármestere és felesége nevéhez kötődő érdekkör áll. Az itt bérbe adott területek több mint felét 24 vállalkozás szerezte meg, valamennyi birtok nagysága meghaladja a száz hektárt. Ezen belül is két-három csoport kezében összpontosul az összes aranykorona-érték több mint 42 százaléka, a földterületek csaknem kétharmada – írja Ángyán jelentésében.
A karcagi Szilágyi János és Szilágyi János Imre négy nyertes pályázattal 331 hektárnyi földhöz jutott, s ezzel a megyei rangsor második helyére került. Pályáztatás nélküli megbízási szerződéssel további 67 állami birtoktestet bérelnek, ezzel a karcagiak szerint ők is ezer hektárt meghaladó állami földterület felett diszponálhatnak. A szintén karcagi Hubaiékról azt írják, háromszázhuszonkét hektár állami földet nyertek pályázaton, s további 32 darab ismeretlen méretű állami birtoktestet is bérelnek pályáztatás nélkül.
Ugyancsak a nagyobb nyertesek között van Bekecs Mátyás őstermelő és Bekecs Péter egyéni mezőgazdasági vállalkozó Tiszaszentimréről: mindketten Fazekas Sándor agrárminiszter unokatestvérének gyermekei. A Bekecs testvérek esete azért keltett helyben indulatokat, mert a tanyájuktól több mint húsz kilométerre vannak az elnyert földek, így elvileg nem pályázhattak volna „helyiként”.
A vidékfejlesztési tárca ezt korábban így kommentálta: „A miniszter unokatestvére hosszú évekkel ezelőtt egy tősgyökeres tiszaszentimrei gazdához ment férjhez. Ez a család évszázadok óta Tiszaszentimrén él és gazdálkodik. A családban mindenki agrárvégzettségű. A miniszter unokatestvérének gyermekei is évek óta gazdálkodnak. Tanyán élnek, állattartással foglalkoznak. Az egyik fiú éppen azért települt haza Angliából angol feleségével, hogy szülőfalujában boldoguljon. Mivel abban látták a gyerekek a továbbfejlődés lehetőségét, hogy gazdaságukat bővítik, eldöntötték, hogy élnek a földhaszonbérleti lehetőséggel. Pályázásukról tájékoztatták miniszter urat is. Pályázatukat egyedül készítették elő, abban és az elbírálásban senki segítségét nem kérték és nem vették igénybe.”
További részletek a Népszabadság cikkében
Facebook
Twitter
YouTube
RSS