A régi vízimalmok működéséből kiindulva termelhet áramot folyóvizeinken a Fair Hydro. A magyar mobil innováció huszonnégy órán keresztül szolgáltathat energiát a folyóparton élő, dolgozó, kikapcsolódó emberek, vagy csónakházak, éttermek, kikötőhelyek számára. Az ötlet amellett, hogy védi hazánk vizeinek természetes élővilágát, XXI. századi válasz a Dunát minduntalan erőművekkel beépíteni szándékozó lobbi képviselőivel szemben.
A Duna vagy a Tisza magyarországi szakaszán lelassuló víz energiáját több megalomán projekttel is megpróbálták energiatermelésre fogni, de nem mindegyik terv alakult jól – írja egy most bemutatkozó magyar innováció kapcsán a Klímainnovációs Közösség. Mint írják, a Fair Hydro névre keresztelt találmány tulajdonképpen a régi malmok reinkarnációja, csak malomkövek helyett generátort forgatnak a vízbe merülő turbina lapátjai.
Több ésszel, kevesebb vasbetonnal
Az alapgondolat több mint száz évre nyúlik vissza, amikor ezrével üzemeltek hajómalmok a Duna magyar szakaszán. Az elképzelés szerint a Dunára tervezett áramtermelő-gigaberuházások helyett olyan, a XXI. századi alapanyagokból készült mobil erőműveket telepítenének, amelyek könnyen csatlakoztathatóak úszóművekhez, pontonokhoz, ezeken keresztül pedig az elektromos hálózathoz. A Fair Hydro képes áramtermelésre a folyók lustán hömpölygő szakaszán is, így kímélve a vizek élővilágát. Ráadásul alternatív megoldást nyújthat például a Duna felső szakaszán minduntalan duzzasztóművekért kiáltó vízierőmű-hívek érveivel szemben is.
A Fair Hydro ugyan nem termel nagy mennyiségű áramot, ugyanakkor nagy előnye, hogy 24 órán keresztül, megállás nélkül működik, amely óriási előnyt jelenthet más megújuló energiatermelő megoldásokhoz képest. A cél természetesen nem a szél-, vagy napenergia kiszorítása, hanem egy egyenletes, kiegészítő háttér-termelés.
Kinek kell?
Az innováció elsősorban a folyóparton élő, dolgozó, kikapcsolódó emberek számára nyújthat alternatív megoldást, például csónakházak, lakóhajók, úszó és vízparti vendéglők, szórakozóhelyek áramellátását fedezhetik a mobil áramtermelő egységeket. A Fai Hydro ötletgazdái 2015-ben jelentkeztek a Climate-KIC Akcelerátor programba, annak érdekében, hogy a találmány piacra dobásához, piaci érvényesüléséhez szerezzenek további segítséget. A csapat által megfogalmazott jövőkép szerint 2020-ban akár már közel ezer turbina is üzemelhet Európa folyópartjain. Amennyiben ez megvalósul, a Fair Hydro gazdaságilag már megáll a saját lábán, és mintegy 15 ember megélhetését biztosíthatja. A tengerentúli értékesítés pedig újabb piacokat nyithat ennek az innovációnak.
Forrás: klimainnovacio.hu; fotó: mapio.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS