Megvonnák a béren kívüli juttatásokat a dolgozóktól, és több üzlet ki sem nyitna vasárnaponként, ha 100 százalékos bérpótlékot kell fizetniük a hét utolsó napján – állítják a nagy áruházláncok. A munkavállalók szerint viszont a multik bérpolitikája nem a magyar piac érdekeit szolgálja – írja a Magyar Idők.
A dolgozók látják kárát, ha 50 helyett 100 százalékra emelkedik a vasárnapi munkáért járó bérpótlék a kereskedelemben – közölte tegnap a multinacionális áruházláncok nevében az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Hangsúlyozták: a vasárnapi zárvatartás időszakában is csak adventkor, illetve egy szabadon választott vasárnapon kellett 100 százalékos pótlékot fizetni.
Az OKSZ szerint a boltzár eltörlésével érvénybe lépett 50 százalékos vasárnapi pótlék éves szinten 25-30 milliárd forint terhet jelent a láncoknak. Ha megduplázódik a pótlék a költség 50-60 milliárdra nőhet, ezért tovább faragnának a költségeken, például a dolgozóknak járó kafetériajuttatásokon – közölte a szövetség, azzal érvelve, hogy 2015-ben jelentős mértékben emelkedtek a bérek az ágazatban, és az alkalmazottak visszakapták a boltzárral megspórolt vasárnapi pótoklékok összegét is.
A boltzár bevezetése előtti egyeztetéseken mind a munkaadói szervezetek – az OKSZ is – mind az áruházláncok képviselői úgy nyilatkoztak, vállalják a minimum 100 százalékos, de inkább magasabb vasárnapi pótlékot, csak ne vezesse be a kormány a kötelező pihenőnapot – mondta a Magyar Időknek a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke. Bubenkó Csaba szerint a nagyvállalatok egymással egyeztetve mesterségesen alacsonyan tartják a béreket, miközben folyamatosan nő a nyereségük az európai viszonylatban is jelentős kiskereskedelmi bővülésben. Felháborítónak tartják az OKSZ állításait, amely szervezet korábban több tízezres leépítésekkel riogatott a boltzár következtében. A szakszervezet vezetője hangsúlyozta, a Tescónál tavaly csupán néhány százalékkal nőttek a fizetések, míg az Auchan sokévnyi szünet után úgy jelentett be 1,2 milliárd forintos béremelési csomagot az év végén, hogy abból nem is jutott egységesen minden dolgozónak. Az emelés mértéke nem érte el azt a szintet, amennyivel az évek alatt jövedelmeik reálértéke csökkent. Bubenkó szerint a vállalatok a vásárlókra hárítják a vasárnapi újranyitás kiadásait, emiatt 2-3 százalékos, rejtett áremelések következhetnek a láncoknál.
Forrás: Magyar Idők
Fotó: mmonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS