A fű alatt keményen zakatol az Orbán-Simicska háború, miközben a Fideszben igyekszenek tompítani a konfliktus élét. Az ATV.hu információja szerint vannak, akik attól tartanak, hogy a volt pártpénztárnok a „sötét oldal” támogatását is fontolóra veheti.
Az ATV több forrásból is úgy értesült, hogy a Fidesz köreiben több állami intézmény élén számítanak személyi változásokra. A 2010-2014-es ciklusban áttételesen Simicska Lajos és Nyerges Zsolt érdekkörébe tartozó – például a fejlesztési és agrár – minisztériumok intézményeinél kik maradhatnak vezető pozícióban. Az agrárium egyebek mellett azért tartozik a portfolióhoz, mert mint Ángyán József volt vidékfejlesztési államtitkár elemzéseiből kiderül, Nyerges Zsolt egy jelentős agrárcég tulajdonosa.
Csütörtökön jelentették be, hogy távozik posztjáról Palkovics Péter, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnöke. A szakembert a sajtó a Simicska-Nyerges érdekkörhöz sorolta. Egy, a kormányzati agrárkérdésekre rálátó forrás azt állította, hogy az elnök távozását egyértelműen az Orbán-Simicska konfliktus generálta.
Az atv.hu-t egy, Simicska Lajossal bizalmas kapcsolatban álló ismert közéleti személyiség arról tájékoztatta, hogy a konfliktus a miniszterelnök és egykori legbizalmasabb szövetségese között közvetlenül az áprilisi választás után manifesztálódott, méghozzá a legkevésbé sem személyes, és még csak nem is üzleti, hanem egyértelműen politikai ügyek miatt. Vagyis nem arról van szó, hogy a miniszterelnök megelégelte egykori szobatársa és szövetségese akadálytalan erősödését és a közpénzek feletti befolyásának növekedését, és ezért különböző célzott adókkal megkezdte volna Simicska gyengítését, hanem a nagyvállalkozó adta értésére a miniszterelnöknek, hogy nem ért egyet a szinte mindenre kiterjedő központosítással, a médiapolitikájával, a keleti nyitással, és az oroszokkal való üzleteléssel.
Simicska állítólag már egy áprilisi találkozójukon közölte, hogy nem tudja tovább támogatni Orbán politikáját, viszont – kettejük sok évtizedes barátságára tekintettel – nem konfrontálódik a miniszterelnökkel, hanem cégeit eladva „nyugdíjba vonul”.
Orbán azonban nem szeretné nyugdíjban látni Simicskát – a miniszterelnök szintén hosszú időre visszanyúló barátságukra tekintettel arra biztatta az üzletembert, hogy ne vonuljon vissza. Simicska környezetében ezt a gesztust utólag úgy értékelik, hogy „Orbán számára világos volt, hogy Lajos veszélyesebb, ha cégeinek ügyei nem kötik le az idejét a nap 24 órájában”.
Bár kívülről nézve kőkeménynek tűnik a küzdelem, a felek eddig is arra törekednek, hogy végletesen ne sértsék meg egymást. Belső körben állítólag Orbán Viktor is igyekszik tompítani a feszültséget, megnyilatkozásaiban inkább „elkente” a konfliktust.
Egy, az ügyekre rálátó kormánypárti politikus azt magyarázta az atv.hu-nak, hogy az önkormányzati választásokig nem élezik tovább az ügyet, azt követően pedig lesz három évük a kérdést rendezni, így 2018-ra már senki sem fog emlékezni rá.
Az „A-tervnek” az tűnik, hogy megegyeznek Simicskával, és a „ló” Orbán érdekeit fogja szolgálni. A „B-terv” az lehet, hogy egy új, alternatív jobboldali portfolió jöhet létre. Erre tökéletesen alkalmas az az új médiafinanszírozásai rendszer, melyről a hvg.hu írt ma.
A „B”- terv aktualitása mellett szól, hogy a Fideszben többen attól tartanak, hogy a volt pártpénztárnok a régi kapcsolatai révén akár összefoghat a baloldallal, hiszen köztudott, hogy Simicska Lajos és Puch László 2002 és 2010 között is szót értettek egymással. – igaz, ez akkor a jobboldal érdekeit szolgálta. Arról mindenesetre vita van, hogy az „összefogás” alatt a jövő, vagy múlt időt kell-e érteni.
Forrás: ATV.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS