Az egykori náci német haláltáborba, Auschwitzba látogatott csütörtökön németországi zsidó és muzulmán fiatalok – utóbbiak között iraki és szíriai menekültek – egy csoportja, amely német politikusok kíséretében felekezetközi gyászszertartáson vett részt.
Lengyel sajtóforrások szerint a vegyes hitvallású, 25 fős csoport ötnapos lengyelországi tanulmányútja összefügg a német államnak az antiszemitizmus leküzdését és a menekültek integrációját célzó törekvéseivel. A résztvevők Krakkóba is ellátogattak. A németországi Muzulmánok Központi Tanácsa (ZMD) és a Progresszív Zsidók Szövetsége (UpJ) által szervezett út során a két felekezet képviselőihez Bodo Ramelow türingiai és Daniel Günther schleswig-holsteini tartományi miniszterelnök is csatlakozott. A két német politikus csütörtökön részt vett az auschwitzi halál falánál (ahol foglyok kivégzése zajlott) rendezett zsidó-muzulmán vallási szertartáson és koszorúzáson. A megemlékezésen felszólaló Aiman Mazyek, a ZMD elnöke szerint Auschwitz az elképzelhetetlen emberi szenvedés, a németek okozta civilizációs katasztrófa jelképe. Mazyek erre emlékezve elítélte a rasszizmust és a kirekesztést.
A tanulmányút résztvevői előző nap Oświęcim városában a helyi zsinagógába és zsidó történeti múzeumba is ellátogattak. Tomasz Kuncewicz, az oświęcimi Zsidó Kulturális Központ vezetője szerint ez alkalmat adott az itt élő keresztények és zsidók több évszázados békés együttélésének megismerésére. A náci Németország 1940-ben eredetileg lengyel foglyok számára létesítette az auschwitzi (Oświęcim) koncentrációs tábort. A szomszédos birkenaui (Brzezinka) láger két évvel később jött létre, a megszállt Lengyelország területén működtetett számos más tábor mellett ez lett a zsidók megsemmisítésének fő színhelye. A táborkomplexumba deportáltak számát 1,3 millióra teszik. Közülük 1,1 millió volt zsidó, de sok volt a lengyel, roma deportált és a szovjet hadifogoly is. A haláltáborban meggyilkolt, elpusztult emberek száma legalább 1,1 millió volt.
Forrás:MTI, Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS