Az országgyűlési képviselők a keddi ülésen kezdik el Varga Judit javaslata alapján az Alaptörvény tizedik módosításáról szóló vitát. A változtatás megadná a kormánynak azt a felhatalmazást, hogy ha kell, az Ukrajnában folyó háború miatt gyors döntést hozhasson. Az Alaptörvény módosításával együtt tárgyalja meg az Országgyűlés a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló előterjesztést is. A képviselők ugyancsak megvitatják a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről szóló törvényjavaslatot, majd napirend utáni felszólalásokkal zárja keddi munkáját.
A képviselők napirend előtti felszólalásokkal nyitják a keddi ülésnapot, majd megemlékeznek a madarak és fák napjáról. Ezt követően kerül sor Varga Judit expozéjára, az Alaptörvény tizedik módosításának kapcsán.
A Momentum fő témája a PestiSrácok
Tompos Márton, a Momentum képviselője napirend előtti felszólalását portálunknak szentelte. Szerinte ugyanis a PestiSrácok orosz propagandát hirdet (azt megkockáztatjuk, hogy a címeken kívül mást nem olvas oldalunkon), a képviselő szerint ugyanis a nálunk megjelent cikkek “ellehetetlenítik” a háború utáni kapcsolatokat Ukrajnával, ezért a “kipucolásunkra szólította fel a kormányt”. Tompos felszólalására Menczer Tamás válaszolt, aki leszögezte, hogy jelenleg az Országházban vannak, nem a médiahatóság előtt, annak kapcsán pedig, hogy a momentumos politikus idegen érdekek kiszolgálásával vádolta a magyar kormányt, Menczer bemutatta neki a saját pártját.
Önök a romániai választáson egy román pártot támogattak a magyarral szemben. A szlovákiai választáson egy szlovák pártot támogattak a magyarral szemben. A frissen megválasztott, magyar származású marosvásárhelyi polgármesternek román nyelven küldtek gratuláló táviratot. Idegen érdekek? Önök ezt tették, mert Brüsszelben erre kaptak feladatot. Ha idegen érdeket keres, vizsgálja meg a pártját
– fogalmazott a fideszes képviselő, majd emlékeztette Tompost párttársainak korábbi kijelentéseire, amelyben például arról beszéltek, hogy a Momentum szemen köpné magát, ha összefogna Gyurcsánnyal.
Tisztelettel kérdezem, hogy sikerült-e megmosakodni azóta?
– tette hozzá Menczer, aki hozzátette, hogy a Momentum a háború kapcsán sem a magyar érdekeket képviseli, hiszen ennek a pártnak a politikusai álltak ki többször is a fegyverszállítás és a energetikai szankciók mellett.
Varga Judit: Európa politikai erdejében csak azok a fák nem hasadnak meg, amelyek mélyre eresztik gyökereiket, és ha kell, újakat vernek
Varga Judit elkezdte az Alaptörvény tizedik módosításának expozéját az Országgyűlésben. Az igazságügyi miniszter beszédében kijelentette, hogy veszélyes kihívások korát éljük, ezért a józan eszünkre kell hallgatnunk és a megfontolt építkezésre kell koncentrálnunk, hogy biztosítani tudjuk országunk és a magyar családok békéjét és biztonságát. Ennek érdekében állította össze a kormány a különleges jogrenddel kapcsolatos két Alaptörvény-módosítási javaslatot.
A benyújtott tervezet legfontosabb eleme a tárcavezető szerint az Alaptörvény tizedik módosítása, amely biztosítja, hogy szomszédos országban zajló fegyveres konfliktus, illetve humanitárius katasztrófa esete lehetőséget biztosítson a különleges jogrend bevezetésére. A javaslatcsomag másik eleme a katasztrófavédelmi törvény módosítása, amely szorosan kapcsolódik a fenti módosításhoz, és a veszélyhelyzeti esetkörre határoz meg a kormány számára cselekvési jogköröket.
Hazánk történelme megtanította nekünk, hogy Európa politikai erdejében csak azok a fák nem hasadnak meg – még a legvadabb ellenszélben sem –, amelyek mélyre eresztik gyökereiket, és ha kell, újakat vernek
– zárta beszédét a tárcavezető.
Vejkey Imre: akik a magyar jogállamiságot bírálják, az Aranybulla idején törzsközösségi szinten voltak
A miniszter után a frakciók vezérszónokai következtek. Vitányi István (Fidesz) például arról, hogy a nemzetközi gazdasági változások kivédéséhez biztosítani kell a lehetőséget, mert a választáson az emberek arról foglaltak állást, hogy a háború árát ne a magyar emberek fizessék meg. Úgy vélte, a rendkívüli jogrend “eszköztára” már az elmúlt években bizonyított, használni kell továbbra is.
Simicskó István (KDNP) úgy vélte, aktuális és indokolt az Alaptörvény-módosítás, szükség van a biztonságot megteremtő végrehajtói feladatok biztosítására. Emlékeztetett: a jugoszláv háború idején is módosítottuk az alkotmányt, ekkor került bele a váratlan támadás esete. A mostani módosítás kielégítő és jó válasz a humanitárius katasztrófára is.
Vejkey Imre (KDNP) is támogatásáról biztosította a módosítást, továbbá Brüsszelt bírálta, amiért a magyar jogállamiságot kritizálják.
Akik ma a magyar jogállamiságot bírálják, az Aranybulla idején, 1222-ben még talán a törzsközösségi szinten voltak
– fogalmazott.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS