Az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság hétfőn közölte, nem akar foglalkozni a transzneműek vécéhasználatának ügyeivel. A történet előzménye, hogy a 17 éves, lánynak született Gavin Grimm-et, mivel fiúnak érezte magát, kezdetben beengedték a fiú vécébe, aztán már csak a semleges vécét használhatta. Ezzel szerinte kirekesztették a fiúk közül.
A legfelsőbb bíróságnak – amely az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét tölti be – márciusban kellett volna tárgyalnia a virginiai Gavin Grimm ügyét, de visszautalta azt alacsonyabb szintre, egy fellebbviteli bírósághoz. A bíróság bejelentette, nem akar azzal foglalkozni, hogy a virginiai transznemű fiú használhatja-e az iskola fiúknak fenntartott mosdóját.
A 17 éves Gavin Grimm lánynak született, de iskolásként már fiúként azonosította magát, és az oktatási intézményben – Barack Obama előző elnök rendeletének megfelelően – lehetővé is tették neki, hogy transzneműként a fiúk toalettjét használhassa. Több szülő tiltakozása nyomán azonban az iskola vezetősége közölte vele, hogy csakis az “uniszex” mosdót használhatja. Grimm pert indított, a legfelsőbb bíróságig ment, arra hivatkozva, hogy ezzel lényegében kirekesztik őt fiú osztálytársai közül, s az uniszex mosdó használata kompromisszum, ő pedig nem kompromisszumos megoldást akar, hanem a jogait.
Én nem uniszex vagyok, hanem fiú
– szögezte le. Álláspontját támogatta a többi között a baloldali Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója (ACLU) és más civilszervezetek.
A legfelsőbb bíróság döntése azt követően született, hogy már a mostani, Trump-kormány februárban semmisnek mondta ki Obama kormányának korábbi szövetségi irányelvét, a transzneműek jogairól. Az Obama-adminisztráció ugyanis kötelezte az állami intézményeket – köztük az iskolákat is -, hogy mindenki számára biztosítaniuk kell annak a mosdónak a használatát, amilyet nem a születéskor adott biológiai neme, hanem a választott neme szerint szeretne használni. Az Obama utasítását ellenző – és végre nem hajtó – intézményeknek a szövetségi támogatás megvonását helyezték kilátásba.
A legfelsőbb bíróság még októberben, az elnökválasztás előtt jelezte, hogy idén márciusban tart meghallgatást az ügyben. Hétfői döntése egyúttal azt jelenti, hogy ebben a kérdésben egy-két éven belül valószínűleg nem lesz alkotmánybírósági állásfoglalás. A döntést visszalépésként értékelték a transzneműek jogainak hívei, akik azt remélték, hogy a legfelsőbb bíróság – két évvel azt követően, hogy alkotmányos jogként ismerte el az azonos neműek házasságát – a transzneműek ügyét is segíti majd. A virginiai diákot képviselő ACLU megalázónak nevezte, konzervatív szervezetek viszont üdvözölték a legfelsőbb bíróság döntését.
Forrás: MTI; fotó: South Park
Facebook
Twitter
YouTube
RSS