Az orosz civil társadalomra nézve “pusztító” hatásúnak minősítette pénteken az Amnesty International (AI) a Vlagyimir Putyin orosz elnök által 2012-ben aláírt törvényt, amelynek értelmében eddig közel 150 civil szervezetet minősítettek “külföldi ügynöknek”.
“Ezt a törvényt azzal a céllal fogadták el, hogy akadályozza, megbélyegezze és elhallgattassa a hatalmat bíráló civil szervezeteket. Ezek széles skálája esett a hatálya alá, és jelentős hatása volt az oroszországi civil szervezetekre”
– állapította meg a londoni székhelyű emberi jogi szervezet Moszkvában bemutatott jelentésében.
A törvény kötelez minden, külföldi finanszírozásban részesülő, “politikai tevékenységet” folyató nem kormányszervezetet, hogy “külföldi ügynökként” kérje a bejegyzését, és minden nyilvános közleményében vagy tevékenységében ilyen minőségében tüntesse fel magát.
Az AI szerint a törvény elfogadása óta 148 civil szervezetet kényszerített az arra igazságszolgáltatás, hogy “külföldi ügynökként” jegyeztesse be magát. Az érintett szervezetek között voltak emberi jogi, választók jogait védelmező, környezetvédő, sőt még AIDS-ellenes harcot támogató csoportok is.
A hatóságok által egyszerű formaságnak feltüntetett “külföldi ügynök” minősítés, amely a szovjet időkben a másképp gondolkodókra aggatott elnevezésekre emlékeztet, rendkívül “romboló hatású” ezekre a szervezetekre nézve.
– hangsúlyozta az IA.
“A drákói törvény miatt több mint száz civil szervezetnek csökkent a finanszírozása, besározódott a hírneve, és megfélemlítették az alkalmazottait”, 27 szervezetet közülük pedig egyszerűen bezártak – közölte a nemzetközi jogvédő szervezet.
Eléggé egyértelmű, hogy az orosz hatóságok fő célja a kritikus polgári társadalom csírájában való elfojtása, és kezelhető, a kormánytól függő társadalommal való helyettesítése.
– jegyezte meg az AI.
A hatóságok november elején “lakbérhátralékra” hivatkozva bezáratták az AI moszkvai irodáját.
A külföldi ügynökökről szóló törvényt 2015-ben egy újabb jogszabály egészítette ki, amely lehetővé teszi a szervezetek számára az országban “nem kívánatosnak” minősített tevékenységeik betiltását.
MTI fotó: 007.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS