Miután tetőfokára hágott a Black Lives Matter (BLM) mozgalom okán a fundamentalista antirasszizmus, a legkülönbözőbb terepeken is az egyenlőség hirdetése jelent meg. Ez alól pedig az egyház sem kivétel, így Jézus Krisztus körül is méltatlan politikai diskurzus vette kezdetét, hiszen a nihilizmussal határos felfogásban az ő személye is megkérdőjelezhetővé vált – írja a magyarhang.org. Sorra teszik fel a profán apostolok a kérdéseiket: miért ne lehetne Jézus fekete, sárga, LMBT vagy bármilyen vélt vagy valós kisebbség tagja?
Igen, természetesen, itt az ideje újragondolni Jézus fehérként történő ábrázolását
– nyilatkozta Justin Welby, Canterbury érseke, az anglikán egyház feje a BBC Radio 4-nek. Az érsek azzal érvelt, hogy a világ különböző részein így is találkozhatunk a legkülönfélébb ábrázolásokkal.
Láthatunk fekete Jézust, kínai Jézust, közel-keleti Jézust (ami talán a leghitelesebb ábrázolás), de még a Fidzsi-szigetekről származó Jézust is. Annyi alakban találkozhatunk vele, ahány nyelven és kultúrában tűnik fel.
– fogalmazott. Az egyházi elöljáró szavainak az ad aktualitást, hogy a George Floyd halála után kirobbantott tüntetések és zavargások melléktermékeként heves ideológiai vita bontakozott ki a világméretű rasszista elnyomás tárgykörében. Ismeretes, hogy tüntetők világszerte fordultak szobrok, jelképek ellen elnyomással és rasszista kötődéssel vádolva az ábrázoltakat. A Jézus ábrázolásáról szóló viták ugyanakkor közel sem újkeletűek. A szakemberek azonban emlékeztetnek, hogy Krisztus ábrázolása során a fehér bőr és kék szem nem a realista emberábrázolás, hanem a Megváltóként való feltüntetés része. A fekete Krisztus megjelenítés a múlt században gyökerezik, amikor azonban a bőrszínnek már a Megváltó kontextusán túl nagyon is többletjelentést tulajdonítottak.
Ha egy vallás a fehér bőrű és kék szemű Megváltóhoz ragaszkodik, akkor az nem kereszténység, hanem a faji felsőbbrendűségi mozgalom
– fogalmazott közösségi oldalán Shaun King emberjogi aktivista. A kijelentéséért fenyegetések sorozatát kapó King értekezett továbbá az amerikai konfőderációs tábornokok szobrainak ledöntéséről is. Éppen ezért nem meglepő, ha sokak szemében az elképzelés jelentős ellenérzéseket generált.
Forrás: magyarhang.org; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS