Az Associated Press szerint dehumanizáló a franciázás. Na, nem az a fajta franciázás, hanem az, ha valakit lefranciáznak. Mármint, ha valakit franciának neveznek. Mit mondjuk, mi se örülnénk, ha franciának titulálnának minket, voltak azonban, akik mégis felháborodtak és számonkérték a hírügynökséget.
Az Associated Press Stylebook nemrég közzétett egy posztot, amelyben azt írják mintegy „megfontolandó tanácsként”, hogy az újságírók tartózkodjanak általános címkék használatától, amikor emberek olyan csoportjairól van szó, akiknek a címke az egyetlen közös jellemzőjük, mert ez „dehumanizáló hatású” lehet. Nem ajánlott olyasmit írni, hogy „a szegények”, „a mentális betegek”, „a franciák”, „a fogyatékosok”, „a felsőfokú végzettségűek”, és helyette inkább úgy érdemes fogalmazni, hogy „emberek mentális betegséggel” – hozták fel példaként. Nem sokkal ezután „a franciák” kifejezést is a dehumanizálók közé sorolták, ami egyrészről óriási felháborodást, másrészt mémek tömkelegét váltotta ki.
Ezen a ponton azonban már az amerikai francia nagykövetség is beszállt. A nagykövetség szóvivője, Pascal Confavreux a New York Timesnak mondta el, hogy el sem tudják képzelni, mi lehetne „a franciák” alternatívája. A viccesebb kedvűek „a franciaságukat megélő/megtapasztaló emberek” szóhasználatot ajánlották alternatívaként – teszi hozzá a Mandiner.
Az AP végül a hivatalos Twitterén reagált: elismerve, hogy „a franciák” szerepeltetése a listán helytelen volt. Noha a listára való felvételt azzal indokolták, hogy meg akarták mutatni: nemcsak a negatív sztereotípiák esetében nem érdemes általános címkéket használni, hanem az amúgy semlegesnek vagy pozitívnak gondolt kategóriák esetében sem. Ezzel egyidejűleg frissítették a posztot, eltávolítva a kérdéses részt.
Forrás: Mandiner; Fotó: képernyőfotó (egy átlagos francia)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS