Az Iszlám Állam deklaráltan készül atomerőművek megtámadására, így az új típusú terrorizmus kihívásaival kell szembenéznie az atomenergia-iparnak is. A terrorizmus elleni védelem nagyon drága, mégsem spórolható meg.
Rendkívül költséges, de nem spórolható meg az új típusú terrorizmus elleni védelem kidolgozása az atomerőművekben – jelentette ki Kis-Benedek József címzetes egyetemi tanár, egykori tel-avivi katonai attasé.
A globális dzsihád stratégiájáról elmondta, hogy kis csoportokban, egymásról nem tudó sejtekben támadnak. Ezeket az Iszlám Állam képezi ki (ma 400-600 ilyen létezik), a terrorcsoport vezetői határozták meg a stratégiát, ám a célpont kiválasztása és a merénylet végrehajtása már a felsőbb irányítást nélkülöző terroristasejt dolga. A globális dzsihád célja, hogy a lakosságban és a kormányokban félelmet keltsenek, bizonytalanságot okozzanak, ezért mindig történnie kell valahol valamilyen támadásnak. Mivel bárhol lecsaphatnak, támadásaikkal, illetve a támadás lehetőségével túlterheltté teszik a biztonsági szolgálatokat.
A terrorista szervezetek egyelőre nem képesek atomfegyverhez vagy hasadóanyaghoz jutni, vegyi, biológiai, radiológiai tömegpusztító fegyverekre azonban szert tehetnek. A szakértő szerint a 440 működő és a 32 épülő atomerőmű mellett a kutatóreaktorok, illetve a nukleáris hulladék kezelői, szállítói is komoly fenyegetettségnek vannak kitéve. A terroristák saját nukleáris fegyverhez ma még nem juthatnak, ám atomerőművek ellen bármikor támadhatnak. Napjainkban 1266 nukleárisanyag-lopásról van adat, ebből 18 alkalommal dúsított urán tűnt el.
Az atomerőművek működtetése és építése során, így Paks II-nél is számolni kell a terrorelhárítás költségeivel, ami a dolgozók kiválasztása és folyamatos ellenőrzése, valamint a számítógépes rendszerek védelme miatt igencsak magas lehet. Kiderült, hogy a Belgiumban robbantásokat szervező és végrehajtó al-Maghrabi fivérek 12 órán át figyelték a belgák két erőművét, egy megfelelő szintű vezetőt terveztek elrabolni, akinek a segítségével bejuthatnak, hogy aztán bent robbantsanak. A kibertámadások veszélyét igazolja, hogy múlt héten számítógépes vírusokkal fertőzték meg a Németországban található Gundremmingen atomerőmű fűtőanyag-kezelő számítógépeit, és az erőművet biztonsági megfontolásból le is állították. A szakember szerint az atomerőművek számítógépes rendszerébe jutó terroristák nemcsak biztonsági réseket nyithatnak, hanem súlyos üzemzavarokat, sugárszennyezést is okozhatnak.
mno.hu, kép: mlive.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS