A brit üzleti szféra álláspontja egyértelmű: az EU-ban szükségesek ugyan a reformok, de Nagy-Britanniának ebben a megreformált unióban a helye. A Brit Iparszövetség (CBI) elnöke szerint az angol gazdaságban működő vállalatoknak ezt a véleményt mind hangosabban kell képviselniük.
Az üzleti szféra képviselői már eddig is többször felhívták figyelmet arra, hogy a brit gazdaság súlyos veszteségeket kockáztat, ha az ország kilép az EU-ból. Nemrégiben a legnagyobb brit vállalatok vezetői – köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója – figyelmeztették nyílt levélben a Konzervatív Párt által vezetett kormányt arra, hogy a brit gazdaság számára az EU-tagság a különböző becslések szélsőértékei alapján évente 31 milliárd és 92 milliárd font közötti többletbevételt jelent. Ez háztartásonként 1200-3500 font közötti éves jövedelmi plusznak felel meg. Sir Mike Rake, a CBI éves üzleti vacsoráján elhangzó, korábban közreadott beszédében úgy fogalmaz, itt az ideje, hogy “még feljebb tekerjük a hangerőt“.
A gazdasági elit ezzel David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök azon terveire reagált, miszerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét. A tárgyalások középpontjában az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása állna. A konzervatívok álláspontja az, hogy az EU-n belüli szabad munkaerőmozgás alapelve mindaddig ne vonatkozzék az újonnan felvett tagországokra, amíg a gazdaságaik nem zárkóznak fel a jelenlegi EU-tagállamok fejlettségi szintjének közelébe.
A CBI elnöke érthetőknek tartja a bevándorlással kapcsolatos lakossági aggályokat, de a brit gazdaságnak életfontosságú a szakképzett külföldi munkavállalók befogadása; nélkülük például a brit állami egészségügyi szolgálat sem lenne működőképes. Sir Mike Rake szerint valójában a nyitottság vagy az elszigetelődés között kell majd választani, el kell dönteni, hogy Nagy-Britannia a jövőt akarja-e formálni vagy “visszavonul a múltba”. Rake úgy ítéli, az EU-n kívüli alternatív elképzelések nem reálisak, mivel megvalósulásuk esetén Nagy-Britanniának csekély vagy éppen semmilyen befolyása nem maradna az Európai Unióban, viszont a költségeket továbbra is állnia kellene.
Forrás: MTI
Fotó: telegraph.co.uk
Facebook
Twitter
YouTube
RSS