Az Egy övezet, egy út kezdeményezés (BRI) fontos szerepet játszhat a fenntartható fejlődés előtérbe helyezésében – jelentette ki António Guterres ENSZ-főtitkár a kezdeményezésnek szentelt pekingi fórumon, és ígéretes trendnek nevezte a kínai vezetés elkötelezettségét az új energiaforrásokra való átállásra.
Guterres aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az ENSZ 2030-ra kitűzött klímavédelmi céljainak a jelenlegi állás szerint csupán a felét sikerülhet megvalósítani. A klímaváltozást korunk alapvető problémájának nevezte, éppen ezért üdvözölte Kína elkötelezettségét a fenntartható fejlődést szolgáló megoldások alkalmazása iránt, és ezt “bölcs befektetésnek” nevezte. Üdvözölte, hogy Kína 2017-ben 125 milliárd dollárt (36 160 milliárd forintot) fordított megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos beruházásokra. Guterres úgy fogalmazott: a BRI más országoknak is segítséget nyújthat abban, hogy a fenntartható fejlődés útjára lépjenek. Kiemelte: a klímaváltozás gyorsabb ütemben megy végbe, mint amilyen ütemben küzdenek ellene, ezért minél több vezetőnek kell felismernie annak szükségességét, hogy a városok működését, a mindennapi életet és a fejlődés modelljét a fenntarthatóság céljának megfelelően át kell alakítani.
A Hszi Csin-ping kínai elnök által 2013-ban előterjesztett, új selyemútként is emlegetett terv kritikusai azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a kezdeményezésen belüli programok egy része széntüzeléssel működő üzemek kialakítását finanszírozza, vagyis nagy mértékben hozzájárul a környezetszennyezéshez.
A BRI-ről szóló szombati csúcstalálkozón 37 állam-, illetve kormányfő vesz részt, köztük Orbán Viktor miniszterelnök.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS