A bizonyos muszlim többségű országok polgárait érintő átmeneti beutazási tilalom elrendelése az Egyesült Államok “szuverén döntése”, és nem irányul egyetlen vallás ellen sem – foglalt állást szerdán az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere a Donald Trump amerikai elnök által a múlt héten aláírt dekrétumról szólva.
Abdalláh bin Zájid al-Nahajan sejk Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel az emírségek fővárosában, Abu-Dzabiban közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az amerikai rendelet nem az iszlám ellen irányul, hiszen a muszlim országok nagy többségére nem vonatkozik, ráadásul “ideiglenes” intézkedésről van szó.
Nahajan a Lavrovval tartott találkozó után nyilatkozva kitért a Szíriában létesítendő biztonsági zónák ügyére is, amely szerinte támogatandó kezdeményezés, amennyiben humanitárius célokat szolgáló, ideiglenes lépésről van szó. A tárcavezető ugyanakkor hozzátette, hogy további részletekre kíváncsi Washington ötletével kapcsolatban.
A kőolajban gazdag, Perzsa-öböl menti ország az Egyesült Államok egyik legszorosabb arab szövetségese. Az emírségek részt vesz az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet ellen Irakban és Szíriában harcoló, Washington vezette nemzetközi koalícióban, területén pedig amerikai katonák és harci repülőgépek állomásoznak.
A vitatott amerikai dekrétum értelmében az Egyesült Államok hét, muzulmán többségű országból – Szíriából, Irakból, Iránból, Szudánból, Líbiából, Szomáliából és Jemenből – azonnali hatállyal 90 napra felfüggesztette a beutazást, Szíriából határozatlan ideig nem fogad menekülteket, 120 napra pedig leállította teljes menekültprogramját. A 120 nap eltelte után elsőbbséget élvez majd a vallásuk miatt üldözött kisebbségek, elsősorban a közel-keleti keresztények befogadása.
Forrás: MTI; Fotó: tribune.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS