Újabb, 300 főt érintő nagy leépítésre készül a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) a Népszabadság szerint. A cég nem cáfolta a lap értesüléseit, azt írták, tart egy belső vizsgálat, amelynek lehetnek személyi következményei.
Az állami médiában jelenleg közel 2000-en dolgoznak, és ez lesz a hatodik nagy leépítés. 2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert küldtek el, azóta évenként 100-200 fővel csökkentik a létszámot, de közben sokakat fel is vesznek. A cég összes dolgozójának bére és azok járulékai évente meghaladják a 15-16 milliárd forintot, az MTVA vezetése az ismétlődő elbocsátásokkal ezt az összeget próbálja meg egyre lejjebb faragni.
A várható leépítést az MTVA nem cáfolta; úgy fogalmaztak, hogy az „MTVA szervezeti egységeiben folyamatosan zajlik egy belső vizsgálat, melynek célja annak kiderítése, hol vannak lehetőségek a még mindig meglévő párhuzamosságok megszüntetésére és a hatékonyság további növelésére”. Ennek a vizsgálatnak lehetnek személyi következményei, de az MTVA szerint nem olyan nagyságrendű (300 fő), mint amit a Népszabadság gyanít. „Mi egy modern, XXI. századi közszolgálati médiaportfóliót építünk, és ennek a munkának része, hogy időről időre felülvizsgáljuk a szervezet személyi állományát és költségszerkezetét” – zárul az MTVA válasza.
Az MTVA idén 77,7 milliárd forintból gazdálkodik, ami a 71,1 milliárdos költségvetési támogatásból és a 6,6 milliárdos tervezett kereskedelmi és vagyongazdálkodási bevételből adódik össze. A leépítésre azért is szükség van, mert nagyon feszített ez a költségvetés. Még úgy is, hogy a kormány tavaly ősszel átvállalta a médiaszolgáltatási alap 47,2 milliárd forintos adósságát, valamint Karas Monika, a médiahatóság elnöke a „közfeladat ellátásának folyamatos magas szintű biztosítása érdekében” 10,6 milliárd forinttal megnövelte az MTVA amúgy is rekordösszegű, 80 milliárd forintos költségvetését.
A büdzsét megterhelte az M1 hírcsatorna és az M4 Sport tavalyi elindítása és idei fenntartása az olimpia és a labdarúgó Európa-bajnokság közvetítésével. Idén egész évben az M1 5-6 milliárd forintba kerülhet, az M4 Sport fenntartása pedig 15 milliárdnál is többre rúghat – elsősorban a sportesemények jogdíjai miatt. Az MTVA új M5 csatornája szeptember 19-én indítja ismeretterjesztő-oktatási-kulturális adásfolyamát. A beharangozott tervek szerint az M5 speciálisabb lesz, mint egy átlagos tudományos csatorna, egyebek mellett iskolai tévésávot és nyelvleckéket is sugároz majd, a műsorhoz pedig a közmédia történelmi dokumentumfilmjeit és természetfilmjeit is felhasználják.
nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS