Húsvétvasárnapján a nagypénteken megfeszített Jézus Krisztus feltámadására emlékezik a keresztény világ, amely húsvétkor annak állít emléket, hogy Jézus mártírhalálával megváltotta az emberiséget bűneiktől, így hitük szerint az üdvösségre, az örök életre vezette őket. A világot sújtó éhezés és a konfliktusok leküzdését, a védtelenek és kizsákmányolt emberek védelmét szorgalmazta Ferenc pápa, a Szent Péter-bazilika lodzsájáról mondott beszédében. Beszéde után Urbi et Orbi áldását adta Róma városára és az egész világra.
Reggel óta tömött sorokban álltak a hívők és a turisták a római Szent Péter téren és a Vatikán környékén, hogy meghallgassák Ferenc pápa húsvéti beszédét. Becslések szerint több mint 200 ezren gyűltek össze. Az egyházfő a Szent Péter bazilika erkélyén a nélkülözés és a konfliktusok leküzdéséért imádkozott.
„Segíts Uram, hogy leküzdjük az éhezés csapását, amit nemcsak konfliktusok súlyosbítanak, hanem a felelőtlen pazarlás is” – mondta Ferenc pápa, aki a gyermekek, a nők és az idősek kizsákmányolása ellen is szót emelt.
A világon zajló háborúk azonnali befejezését sürgetve, külön említette az elhúzódó szíriai polgárháborút és az ukrajnai válságot. Végül Urbi et Orbi áldást mondott Róma városára és a világra.
Előző este, a nagyszombati virrasztást is Ferenc pápa vezette a Szent Péter bazilikában. Az egyházfő a hagyomány szerint megáldotta a húsvéti gyertyát.
„A szeretet melege és fénye éledt fel Krisztus feltámadásával” – fogalmazott az egyházfő, aki a virrasztáson tíz embert, olaszokat és külföldieket keresztelt meg.
Hajnalig tartott a nagyszombati virrasztás az orosz fővárosban, a Megváltó Krisztus-székesegyházban is, ahol Kirill moszkvai pátriárka vezette a szertartást.
A misén részt vett Vlagyimir Putyin orosz elnök, Dmitrij Medvegyev kormányfő és neje, valamint Moszkva polgármestere is.
A szertartás végén körbehordozták a szent lángot, amelyet szombat este különleges repülőjárattal vittek Jeruzsálemből Moszkvába, és a hagyománynak megfelelően a távolabbi orosz régiókba is elviszik. Idén először a márciusban Oroszországhoz csatolt Krím félszigetre is eljuttatják a jeruzsálemi tüzet.
Jézus feltámadását ünneplik a keresztények a polgárháború sújtotta Szíriában is. A szír-ortodox egyházat – a hagyomány szerint – Péter és Pál apostol alapította, a húsvéti szentmisét a damaszkuszi Szent György templomban tartották. A muszlim többségű ország minden tízedik lakója valamelyik keresztény felekezethez tartozik, de a három éve tartó fegyveres konfliktus miatt több százezren menekültek el az országból.
hirado.hu / Fotó: Europress/AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS