Belváros Önkormányzata évek óta dolgozik hosszútávú ökológiai koncepciójának megvalósításán, melynek egyik eleme az alternatív helyeken történő zöldítés megvalósítása. 2020 óta már 12 zöld buszvárót alakítottak ki és adtak át az V. kerületben, amelyek hűsítő zöld oázisként várják az utazókat szerte a Belvárosban. Ezeknek az évek óta sikerrel működő zöld buszváróknak a típusterveit osztotta meg most a Belváros a VI. és VIII. kerület polgármestereivel, akik így azokat a saját kerületeikben is megvalósíthatják.
Belváros Önkormányzata 2020-ban alakította ki a zöld buszvárók prototípusát, amelyet gondos és körültekintő tervezés, valamint a városi környezethez alkalmazkodó növényzet kiválasztása előzött meg. Olyan, szélsőséges időjárást tűrő növényeket választottak, amelyek gyorsan növekednek, mindemellett a várakozók számára megfelelő komfortérzetet nyújtanak, hozzájárulnak a városi hőszigethatás csökkentéséhez, kedvezően befolyásolják a mikroklímát, javítják a levegőminőséget, szerepük van a por- és légnemű anyagok megkötésében, azaz mini klíma szigetekként funkcionálnak a Belvárosban. A növények ültetése jellemzően talajkapcsolattal történik, az öntözésük pedig – a kék szemlélet jegyében – helyben hasznosított csapadékvízzel, illetve automata öntözőrendszerrel. Belváros Önkormányzata mindig is hangsúlyozta, hogy örömmel osztja meg az érdeklődőkkel a buszvárókkal kapcsolatos tudásanyagát, ezzel segítve a vízpára használata nélküli hűsítő pontok elterjedését Budapesten. Az első megkeresőkkel – Soproni Tamással, a VI. kerület polgármesterével és Pikó Andrással, a VIII. kerület polgármesterével – ennek jegyében került most sor a tapasztalatok átadására, így a tervek szerint az V. kerület zöldítési programját veszi át a jövőben Terézváros és Józsefváros Önkormányzata is A terepbejárást Szentgyörgyvölgyi Péter, Belváros polgármestere a következőképpen értékelte:
Hiszem, hogy mindig azokat a pontokat kell keresni, amik összehoznak és nem azokat, amik szétválasztanak; a közös jó célok, a sikeres együttműködések pedig mindannyiunk – a belvárosiak, a budapestiek, a magyarok – javát szolgálják. Kívánom, hogy a 12 belvárosi zöld buszvárónk mintájára minél több megállót nőjenek be növények és mielőbb viszontláthassuk őket a VI. és a VIII. kerületben is.
Közleményükben azt írják: a Virágos Magyarország verseny fődíjával és az innovatív faültetési módszerek alkalmazásért járó elismerésével díjazott önkormányzatnak hosszútávra felépített zöld koncepciója van, amelyet évek óta lépésről lépésre valósít meg a kerületben. Úgy fogalmaznak: egymás után hozzák el a Belvárosba a zöldítés legújabb generációs változatait, sok esetben olyan módszereket alkalmazva, amit hazánkban még nem is ismernek. Példaként említik, hogy ilyen volt 2019-ben a Podmaniczky téren elsőként alkalmazott gyökérmenedzsment rendszerrel elültetett 82 fa, amelyek hagyományos módon elültetett társaiknál gyorsabban nőnek és vitálisabbak, vagy az Arany János utcában elsőként alkalmazott, ugyanilyen eredménnyel járó Stockholm Faültetési módszerrel ültetett fasor megvalósítása, amelyet azóta alkalmaznak Budapest más kerületeiben is. Hozzáteszik: az V. kerület hozta létre Magyarországon az első olyan parkot a Bástya utcában, amely a kék és zöld szemléletet egyaránt megvalósítja. Belváros Önkormányzata örömmel osztja meg sikeres fejlesztéseinek módszertanát és a tapasztalatait más területeken is, ahogyan tette például a saját fejlesztésű okosparkolási rendszerével – a Parkerral –, és amit azóta XIII. kerület és Pécs belvárosa is sikeresen alkalmaz.
Forrás és képek: Belváros Önkormányzat Sajtóosztálya
Facebook
Twitter
YouTube
RSS