A másfél éve Brazíliába menekült Marcelo Soza volt bolíviai főügyész, a Cadena A televíziós csatornának nyilatkozott Skype-on keresztül a bolíviai sajtó beszámolója szerint. Azt mondta: korábban nem hozhatta nyilvánosságra mindazt, amit az ügyről tud, mert a bolíviai kormány meggyilkoltatta vagy börtönbe vetette volna. “Kivégzés, vérfürdő, gyilkosság…” – ezekkel a szavakkal jellemezte Soza, hogy mi történt több mint öt évvel ezelőtt.
2009. április 16-án bolíviai kommandósok a Santa Cruz-i Las Américas szállodában rajtaütöttek egy feltételezett terrorista sejten, amely állítólag Evo Morales elnök meggyilkolására készült és az ország erőszakos kettészakítását készítette elő. Az akcióban életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardo, az erdélyi magyar Magyarosi Árpád és az ír Michael Dwyer. A hatóságok őrizetbe vették a két túlélőt, a magyar-román állampolgár Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát kettős állampolgár Mario Tadicot, akik az ügy további 37 vádlottjával együtt azóta is vizsgálati fogságban vannak. Perük még mindig folyamatban van. A volt főügyész kétségbe vonta azoknak a bizonyítékoknak a valódiságát, amelyek alapján a hatóságok azt állították, hogy Evo Morales elnök meggyilkolására készülő terrorcsoportot számoltak fel.
Soza hangoztatta, hogy nemzetközi vizsgálatra lenne szükség az ügyben, de ezt szerinte csak külföldön lehetséges, mert a bolíviai igazságszolgáltatás kormányzati nyomás alatt működik. Elismerte, hogy ez érvényesült főügyészi munkájában is, de mióta elhagyta az országot, úgy érzi, már elmondhatja az igazságot. Bolívia már kérte a volt főügyész kiadatását Brazíliától.
Marcelo Soza írásban tett nyilatkozata lehet az alapja annak a pernek, amelyet egy hónappal ezelőtt kezdeményezett az Amerika-közi Bíróságon Tóásó Előd nővére a bolíviai állam ellen. Azt kívánják bebizonyítani, hogy a férfit koholt vádak alapján, jogszerűtlenül tartják fogva már öt éve és öt hónapja.Tóásó Elődöt mindeddig nem ítélték el, előzetes letartóztatásban van, és a bolíviai törvények értelmében is ez nem tarthatna 36 hónapnál tovább.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS