A koronavírus-járvány első hullámának idején hozott kormányzati intézkedések és azok kedvező hatásai – az alacsony megbetegedési és halálozási arány, az egészségügy felkészítése a járványra – mind-mind azt bizonyítják, hogy a Kormány mindig időben tette meg a megfelelő lépéseket. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon sokkal kevesebb áldozatot szedett a járvány és nem alakult ki olyan katasztrofális helyzet, mint Európa sok országában – olvasható az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) szombaton kiadott közleményében.
A tárca szerint a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a fentiek miatt ismét nyitott dönget. A kamara korábban a közösségi megelőzés ismételt megerősítését, a maszkviselés propagálását és ellenőrzését, tömegrendezvények, sportesemények felfüggesztését, kiterjesztett lakossági tesztelést, aktív kormányzati jelenlétet és határozott fellépést sürgetett a vírustagadók és járványszkeptikusok ellen, valamint azt, hogy az illetékesek készítsék fel az egészségügyi ellátórendszert a járvány második hullámára.
A Kormány, az Operatív Törzs és az EMMI most is folyamatosan figyeli a járvány alakulását, időben meghoztuk és meghozzuk a szükséges intézkedéseket. A médiumokban az EMMI és az NNK is rendszeresen hangsúlyozza a maszkviselés fontosságát, a kormány pedig intézkedéseket tett ennek szigorú ellenőrzésére. Szabályoztuk a tömegrendezvények lebonyolítását is, és amint szükséges lesz, további intézkedéseket hozunk – olvasható a tárca közleményében.
Az EMMI hálás az egészségügyi dolgozók eddigi fegyelmezett, példamutató magatartásáért, és arra kéri a MOK és a többi egészségügyi szakmai kamara elnökségét, hogy segítsen tagjaik és általuk betegeik egészségének megvédésében azzal is, hogy felhívja tagságának figyelmét arra, hogy az egészségügyi dolgozók tömegrendezvényeken, így a különböző kamarai eseményeken, orvosszakmai konferenciákon való részvétele járványügyi szempontból milyen kockázatot jelent. A kormány számára a magyar emberek életének és egészségének védelme a legfontosabb, és a járványügyi szempontok mindig is megelőzték a gazdasági érdekeket – hangsúlyozták az illetékesek.
Kásler Miklós miniszter, látva a járvány hazai terjedését, éppen a héten – a MOK közleménye előtt – utasította az egészségügyi szolgáltatókat arra, hogy az eddigi tíz százalék helyett az összes ágyszámuk húsz százalékát készítsék fel a COVID-19 betegek ellátására. Az ágyak műszaki-technikai felkészítése folyamatos, szeptember végéig összesen több, mint tizennégyezer eszközt szállítanak ki az ÁEEK raktáraiból a kórházakba, amelyek a betegellátást segítik a COVID-19- és a nem COVID-19-betegek esetében egyaránt.
Az EMMI és az Nemzeti Népegészségügyi Központ számos fontos intézkedést hozott, amelyekből kiemeljük a legfontosabbakat: eljárásrendek, illetve intézkedési tervek készültek a kulturális rendezvények lebonyolítására, a szociális otthonok, a hajléktalanszállók működésére, a konferenciák és táborok megtartására, a bölcsődékben alkalmazandó járványügyi szabályokra. Eljárásrend szabályozza a köznevelési és felsőoktatási intézmények működését, a mintavételezést és a PCR-tesztelést, a kontaktkutatást. A miniszter meghatározta a betegutakat is, és még sorolhatnánk az eddig meghozott intézkedéseket – írta az EMMI.
Mint ahogy korábban, most is mindenkit ingyenesen tesztelünk, akinél ez szakmailag indokolt. A jelenleg leghatásosabb védekezés a járvány terjedése ellen a megelőzés és a betegek, valamint a kontaktok karanténba vonulása. Éppen tegnap volt egy online konferencia az uniós egészségügyi miniszterek számára, amelyen a német elnökség elmondta javaslatát a német járványügyi intézet adatai alapján. A gyakorlatban tapasztalták, hogy a szoros kontaktok tizennégy napos karanténban tartásával száz fertőzésből csak kettő – a tizennégy napnál hosszabb lappangási idejű – jut ki a közösségbe, és ha a karantén idő csak tíz nap, akkor ez a szám a kétszerese. Kásler Miklós kijelentette azt is, hogy a kontaktust követő egy-két napon belüli tesztelés nem alkalmas a járvány terjedésének a megakadályozására, tehát a magyar karantén-szabályozás európai szinten is a legjobb. Az EMMI mindig is hangsúlyozta, hogy a koronavírust és ezt a járványt komolyan kell venni; a minisztérium közleményben határolódott el a vírustagadóktól és a járványszkeptikusoktól – olvasható a tárca közleményében.
Forrás: MTI/OS/PS; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS