Egész Európának, így a magyar embereknek és vállalkozásoknak is szankciós felárat kell fizetniük az energiáért, a szankciók nem váltak be – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az Európai Unió pénzügyminisztereinek tanácskozása után, Luxembourgban. A kormány elsődleges célja a szankciók káros hatásainak a mérséklése, miközben a súlyosbodó illegális migráció is egyre jobban terheli a magyar költségvetést, és az Európai Unió alig vállal részt ebből. A miniszter az uniós tagállamok pénzügyminiszterei találkozójának szünetében mondta el a sajtónak, hogy a szankciók a tervezettel épp ellenkező hatást váltottak ki; Oroszország rekordmértékű bevételekhez jut.
Nem az történt, hogy a háború finanszírozási forrásai elapadtak. A rekordmértékű bevételek inkább elősegítik a háborúhoz való pénzügyi hozzájárulást. Eközben a szankciók miatt keletkező felár egyre több uniós tagországban nehezíti meg az emberek életét, megélhetési válságot okoz, sokaknak az alapvető energiaköltségek kifizetése is problémát jelent
– taglalta a pénzügyminiszter. A tárca mai közleménye szerint a szankciós politikának akkor van értelme, ha az agresszornak fáj jobban, és segít véget vetni a háborúnak, vagyis a jelenlegi szankciós politika nem vált be. A magyar kormány nem támogatja további szankciók bevezetését, amelyek az ország energiaellátást veszélyeztetnék. Varga Mihály tudatta, hogy az uniós pénzügyminiszterek ismét tárgyaltak az eredeti REPowerEU-t módosító cseh javaslatról. Szavai szerint Magyarország egyetért azzal, hogy a tagországokat segíteni kell az orosz fosszilis energiától való függőség csökkentéséhez, ám a bizottság által benyújtott javaslat a források szétosztásánál nem vette figyelembe, hogy ez a cél mely tagországnak mekkora terhet jelent. Ezért Magyarország nem támogatta a javaslatot.
A REPowerEU fenntarthatóbb energia elérését célzó közös uniós stratégia kérdésében Magyarország olyan módosítást fogadtatott el, amely által a magyar források felhasználása kedvezőbbé válik. Több milliárd euró elosztásáról van szó, így az EU-nak figyelembe kellett venni azt, hogy a kelet-közép-európai tagállamok nagyobb mértékben függnek az orosz energiahordozóktól
– ismertette a miniszter. A tárcavezető felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország számos olyan anyagi terhet visel, amelyet más tagország nem, és ezek az orosz–ukrán háború árnyékában még nagyobb gondot jelentenek. Az illegális migráció súlyosbodó problémáját említette Varga Mihály: a magyar határvédelmi kiadások már meghaladták a 600 milliárd forintot, amiből az uniós hozzájárulás a 2 százalékot sem éri el.
Ezért szorgalmazzuk, hogy az Európai Unió vállaljon nagyobb részt a terhekből
– mondta a tárcavezető.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS