Négy további, észak-koreai zászló alatt hajózó, a gyanú szerint a nemzetközi közösség szankciói által tiltott árut Észak-Koreába fuvarozó teherszállítót tiltott ki a világ kikötőiből az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) csütörtökön – jelentette az AFP francia hírügynökség diplomáciai forrásokra hivatkozva.
A források közölték: az UI Csi Bong 6, a Rung Ra 2, a Szam Dzsong 2 és a Rje Szong Gang 1 nevű hajók kikötési tilalmáról határozott a BT. A tiltást az Egyesült Államok kezdeményezte, amely további hat hajó kitiltását is kérte a világ kikötőiből, de Kína csak az említett négy hajóra bólintott rá. Washington továbbá két hongkongi, egy palaui, egy belize-i, egy panamai és egy kínai zászló alatt hajózó teherszállító ellen akart még büntetőintézkedéseket hozni.
A dél-koreai hatóságok pénteken bejelentették, hogy elfogtak és átvizsgáltak egy hongkongi hajót, amely nemzetközi vizeken titokban 600 tonna finomított kőolajat adott át észak-koreai hajóknak még októberben. A Lighthouse Winmore nevű hajót november végén tartóztatták fel a dél-koreai vámosok Jeoszu kikötőjében. A hongkongi zászló alatt hajózó Lighthouse Winmore-t egy tajvani vállalat működteti.
Október 11-én töltötte fel tartályait Jeoszuban Japánból származó finomított kőolajjal, majd hivatalosan Tajvan felé kellett volna továbbhaladnia, de ehelyett nemzetközi vizeken – október 19-én – átadott rakományából a Sam Jong 2 nevű észak-koreai hajónak, illetve azt követően három másik, nem észak-koreai illetőségű hajónak”
– közölték a dél-koreai hatóságok.
Az esetet Szöul jelenteni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciós bizottságának. Az ENSZ BT az idén három szakaszban hozott gazdasági szankciókat Észak-Korea ellen: augusztus 5-én a fémipari termékekre, a szénre és a halászati termékekre vetett ki szankciókat, szeptember 11-én a textiltermékek és az olaj beszállításának korlátozásáról határozott, december 22-én pedig a nyersolaj és a finomított kőolajtermékek Észak-Koreába irányuló exportjának további csökkentését szavazta meg. Utóbbi határozat felszólította az észak-koreai vendégmunkásokat foglalkoztató országokat, hogy 12 hónapon belül küldjék haza valamennyi vendégmunkást.
A BT nem első ízben tiltott ki hajókat a világ kikötőiből csütörtökön. Október 5-én már megtiltotta a Comore-szigeteki zászló alatt hajózó Petrel 8, a Szent Kitts és Nevis lobogójával jelzett Hao Fan 6 és az észak-koreai zászló alatt hajózó Tong San 2 és a Jie Shun nevű hajók kikötését. Hugh Griffiths, a szankciók betartását felügyelő szakértői bizottság koordinátora aláhúzta, hogy ilyenre még soha nem volt példa az ENSZ történetében. Kína, amely Phenjan egyetlen szövetségese, állítólag többször megsértette a BT Észak-Koreára vonatkozó határozatait. Dél-Korea egyik legnagyobb napilapja, a Csoszun Ilbo meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt adta hírül csütörtökön, hogy kínai tankerhajók október óta mintegy 30 alkalommal a nyílt tengeren nyersolajat adtak át észak-koreai hajóknak.
Egyre mélyülő válság – Oroszország eljátszaná a közvetítő szerepét
Oroszország helyt adna az Egyesült Államok és Észak-Korea közötti tárgyalásoknak, ha erre felkérnék”
– közölte pénteken a moszkvai külügyminisztérium egyik tisztségviselője.
Nyitottak vagyunk a kapcsolatfelvételre, és készek vagyunk helyszínt biztosítani, ha szükséges”
– jelentette ki a RIA-Novosztyi orosz hírügynökségnek nyilatkozva Oleg Burmisztrov különleges feladatokkal megbízott nagykövet. A diplomata figyelmeztetett, ha Washington a katonai megoldást választja a koreai-félszigeti helyzet rendezéséhez, az rendkívüli méretű katasztrófához vezet.
Az a benyomásunk, hogy az Egyesült Államok nem egyszerűen csak az észak-koreaiak keménységével kísérletezik, nem csupán a tűzzel játszik, hanem mintha ezt tudatosan tenné, hogy további lépéseket provokáljon ki Phenjan részéről, amelyek a szankciók további fokozásához, a teljes gazdasági blokádhoz vezetnek”
– jelentette ki a diplomata.
Burmisztrov elmondta, hogy nemrégiben tárgyalt a Fehér Házban és az amerikai külügyminisztériumban az észak-koreai válságról.
Jelenleg úgy tűnik, nincs általános, tárcaközi álláspontjuk és a válság megoldására vonatkozó egységes perspektívájuk, csak tárgyalásra akarják kényszeríteni Phenjant, akár erővel is”
– jegyezte meg Burmisztrov. A diplomata szerint a helyzet reális rendezésének egyetlen útja az orosz-kínai-észak-koreai rendezési terv. Hangsúlyozta, hogy Moszkva nyitott a terv megvitatására és kiegészítésére.
Oroszország és Kína azt javasolta Észak-Koreának, hogy hagyjon fel a kísérleti atomrobbantásokkal és a rakétakísérletekkel, Dél-Koreának és az Egyesült Államoknak pedig azt, hogy a koreai-félszigeti helyzet stabilizálása érdekében tartózkodjanak a hadgyakorlatoktól a térségben, de Washington erről a kezdeményezésről nem vett tudomást.
MTI; Fotó: stripes.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS