Az Alapjogokért Központ kutatása szerint beigazolódtak a korábbi félelmek, mert az ENSZ úgy gondolja, a migráció valamennyi formája feltartóztathatatlan, de pozitív folyamat, ezért a migránsokat informálni, a folyamatot pedig tervezni és „menedzselni” szükséges.
A központ MTI-hez eljuttatott közleménye szerint hiába különül el egymástól formálisan a globális migrációs paktum tervezetében a menekültekre és a migránsokra vonatkozó szöveg, egységes vezérlő elvük továbbra is a bevándorlók különböző kategóriáinak összemosása, az illegális migráció legalizációja, sőt megszervezése a migránsok számára. A tervezetekben az Alapjogokért Központ értelmezése szerint több helyütt is hangsúlyos szerepet kapnak a nyílt társadalom eszméi: a szöveg minden eljárás során feltételezi a genderközpontúságot és „kultúraérzékeny” egészségügyi szolgáltatás nyújtását irányozza elő a bevándorlók számára. A tervezet legkritikusabb elemének azt vélik, hogy lényegében ellehetetlenítené a hatékony nemzetállami intézkedéseket, mert célul fogalmazza meg a jogellenes határsértések dekriminalizálását és önkéntes alapra helyezné a visszaküldés-visszatérés ügyét.
Az ENSZ azonban nemcsak jogi értelemben könnyítené meg a bevándorlást, hanem – fogalmazott az Alapjogokért Központ – szinte „fizikailag is kikövezné” az utat a migránsok előtt azzal, hogy a főbb migrációs útvonalakon fekvő országoknak olyan „állomásokat” kellene létrehozniuk, ahol a bevándorlók egyablakos ügyintézés keretei között kaphatnának fizikai és jogi segítséget is a célországokba történő eljutáshoz.
A globális migrációs paktum tárgyalása február 20-án kezdődik, a végleges szöveget pedig december 10-11-én egy Marokkóban tartandó kormányközi konferencián fogadnák el az ENSZ tagállamai. Az Alapjogokért Központ elemzésében felhívta a figyelmet arra, hogy a közgyűlésben jelentős többségben vannak a migráció szempontjából kibocsájtó országok, ezért elemi érdekük a bevándorlási szabályok globális liberalizációja. Éppen ezért a központ állásfoglalása szerint bizonytalan, hogy tárgyalásos úton lehetséges-e változtatni az egyoldalúan bevándorlásbarát koncepción.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS