Helyes eljárás feltételekhez kötni az Európai Unió (EU) közös költségvetéséből a tagországoknak megítélt összegek kifizetését – mondta az Európai Parlament (EP) elnöke egy német lapinterjúban az Európai Bizottság következő hétéves (2021-2027) költségvetési tervében rögzített jogállamisági mechanizmussal kapcsolatban. Az interjúban föltette, miért vannak főleg Németországban, Olaszországban, Görögországban vagy Spanyolországban? Hozzátette, a keleti tagországok sok pénzt kapnak az EU-tól. Cserébe nekik is szolidárisnak kellene lenniük.
Antonio Tajani a Spiegel Online hírportálon közölt interjúban kiemelte, hogy a tagállamok közötti szolidaritás nem lehet mindig nyugat-keleti irányú, hanem fordított irányban is érvényre kell jutnia.
Vegyük a menekülteket: miért vannak főleg Németországban, Olaszországban, Görögországban vagy Spanyolországban? A keleti tagországok sok pénzt kapnak az EU-tól. Cserébe nekik is szolidárisnak kellene lenniük
-mondta az olasz politikus. Arra a felvetésre, hogy nem úgy tűnik, mintha a keleti tagállamok változtatni akarnának álláspontjukon, a Hajrá Olaszország nevű jobbközép párt politikusa azt mondta, hogy meg kell győzni ezeket a tagországokat arról, hogy „a menekültek nem jelentenek veszélyt“. Hozzátette, kétezer menekült befogadása nem lehet megvalósíthatatlan feladat egy EU-tagország számára. Arra a kérdésre, hogy a Fideszt a többi között a Hajrá Olaszországgal, az Angela Merkel német kancellár vezette Kereszténydemokrata Unióval (CDU) és a Horst Seehofer német belügyminiszter vezette bajor Keresztényszociális Unióval (CSU) összefogó Európai Néppárt (EPP) meddig engedheti még meg magának, hogy valamely tagja olyan, egyes elemeiben „nyíltan EU-, és idegenellenes választási kampányt” folytasson, mint a Fidesz, Antonio Tajani kijelentette, hogy „ezt a vitát lefolytatjuk az EPP-ben, és aztán döntünk“.
Egy ilyen nagy pártcsaládban természetesen mindig vannak véleménykülönbségek. Beszélni kell egymással, beszélni, beszélni, beszélni, ez a fontos
-mondta az EP elnöke. Hozzátette, hogy a Fidesz vezetőjének, Orbán Viktornak az a problémája, hogy politikai ellenfelei nem baloldaliak, hanem jobboldaliak.
Orbán a szélsőjobb feltartóztatása érdekében kemény álláspontok felvételére szánta el magát, azonban a magyar kormányfő politikus, aki tudja, hogy hol van a határ
-mondta Antonio Tajani a csütörtök este közölt interjúban. Arra a kérdésre, hogy pontosan hol húzódik a határ, azt mondta, hogy ott, ahol véget ér az EPP többi tagjának türelme. Hozzátette, „meg kell győzni Orbánt, hogy Európa-párti módon tevékenykedjék“, és „segíteni kell neki, hogy országában leküzdje a szélsőjobboldal populizmusmát“.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS