Az erdélyi magyarok körében nem kérdőjeles, kire fognak szavazni április harmadikán. A külhoniaknál évek óta stabilan, magas arányban Orbán Viktor kormányzása a befutó, így a megméretéssel kapcsolatos közvélekedésben inkább csak a magyar baloldal Erdélyből értelmezhetetlennek tűnő kormányellenes propagandája jelenik meg riasztó témaként.
A Bálványos Intézet bő két hónappal ezelőtti kutatásából az derült ki, hogy a pártpreferencia tekintetében 2016 óta nem történt változás: a magyar állampolgársággal rendelkező, szavazni szándékozó erdélyi magyarok túlnyomó többsége, nyolcvanhárom százaléka a Fideszre szavazna. A baloldal legnépszerűbb pártja a Jobbik, mindössze négy százalékkal. A közös lista megítélése még ennél is rosszabb: a megkérdezettek három százaléka voksolna rá.
A Fidesz ilyen magas támogatottsága nem véletlen: az utóbbi tíz évben Magyarország kormánya soha eddig nem tapasztalt támogatási és gazdaságfejlesztési programot valósított meg Erdélyben, amelynek részesei voltak az óvodaépítések révén a kisgyermekes szülők, az iskolafejlesztések kapcsán a diákok, a magyarországi támogatással működő Sapientia egyetem diákjai, a gazdaságfejlesztés projektekben érintett vállalkozók, az ingatlanjaikat anyaországi forrásból felújító egyházak, és a sor még hosszan folytatható. Az erdélyi magyar közösség olyan segítséget kapott, amellyel a jövő alapjait is megteremtheti. Azt kapta meg az anyaországtól, amelyben a román állam részéről az eddigi tapasztalatok szerint soha nem részesült volna. Azok az üzenetek, megfogalmazások, amelyek a magyar kormány részéről érkeznek, érthetők, a kisebbségi létben élők számára fontosak – írja a Magyar Nemzet.
Orbán Viktor erdélyi ellenzői egy rendkívül szűk, alapvetően liberális irányultságú szavazói körből kerülnek ki. Ők azok, akik azért támadják a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ), mert arra vetemedett, hogy a diktatórikus, Európa-ellenes magyar kormánnyal, annak miniszterelnökével partneri szövetséget alakított ki. Szerintük az RMDSZ-t, Kelemen Hunor pártelnököt Budapestről irányítják. Néhányuk a minap egy zavaros célú petíciót is kezdeményezett. Állásfoglalásukban egyebek mellett azt írják, hogy Magyarország politikai kultúrája, belső megosztottsága átnyúlik a határon, és az utóbbi évek gyűlöletkampányai rombolják mindennapjaikat.
Kevesen ugyan, de vannak, akik Erdélyben is feledtetnék a Márki-Zay Péter mögött álló legnagyobb párt, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció jogfosztó terveit a határon túliakkal kapcsolatban. Csakhogy a baloldali miniszterelnök-jelölt szeret nagyokat nyilatkozgatni. Nehéz meggyőzően elmagyarázni, miért elfogadható, európai és szabadelvű megoldás a határon túliak szavazati jogának megvonása – amit Gyurcsány Ferenc javasolt –, avagy annak súlytalanítása.
Az erdélyieket politikai szimpátiájuk miatt büntetni kívánó magyar baloldalt talán emlékeztetni kellene arra, hogy szerzett jogok megvonása magyaroktól jelenleg csak Ukrajnában divatos, Romániában már nem. Az 1,2 milliós magyar közösség többségének bizalmát, rokonszenvét a jelenlegi magyar kormány iránt még az Orbán Viktort megbuktatni vágyók sem vitatják. Az erdélyi magyarok körében több mint kétharmados fölényben vannak azok, akik büszkék az utóbbi tíz év Magyarországára. Két hónappal a választások előtt Erdély irányt mutat.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Sóki Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS