„A megválasztásom esélye a nullával egyenlő, de (…) azt hiszem ártani biztosan nem tudok” – nyilatkozta a Magyar Narancsnak adott interjújában Majtényi László. Véleménye szerint jelölése viszont pozitívan hathat az ellenzéki térfélen, beindulhat a gondolkodás egy alkotmányos Magyarországról. Arról is beszél, az alkotmánybíróság munkáját jelenleg a mérsékelt intellektuális színvonal és az autonómiahiány jellemzi.
A saját programját négy pontban fogalmazza meg, szabad nyilvánosságon alapuló szabad választásokat, az alkotmányosság helyreállítását, a szegénység elleni küzdelmet, és a state capture-típusú korrupció felszámolását irányozza meg. Majtényi László szerint jelölése inkább szimbolikus tartalmú, hiszen nincs esélye arra, hogy köztársasági elnök legyen, így viszont a közös megegyezés felé terelgetheti a folyton egymással marakodó politikai csoportosulásokat. Hozzáteszi, jelöltsége annyiban fontos volna, hogy a Nemzeti Együttműködés parlamentjében szónokolhatna, ami „nem lenne egy rossz napja az életemnek”.
Korábbi nem vállalt alkotmánybírói jelölése kapcsán Majtényi László elmondja, véleménye szerint az Alkotmánybíróság 2013-ban tönkrement, beszakadt, eltörött. A negyedik alkotmánymódosítás után az Alkotmánybíróság lenullázódott, amelyet azóta „mérsékelt intellektuális színvonal és borzalmas autonómiahiány” jellemez. Az AB hatásköreinek megnyirbálása mellett problémának nevezte a hajléktalanság szankcionálhatóságát, az egyházak egyenlőtlenségének alkotmányos szintre emelését, vagy a család fogalmának átírását. Hozzáteszi, ezen négy ellenzéki támogatottságú alkotmánybíró sem lenne képes változtatni. Majtényi arról is beszél, a rendszer ugyanakkor a pávatáncra épül, ezért előfordulhat, hogy egy esetleges kormányváltás esetén egyesek „jelentkeznek az új gazdánál”. Mint fogalmaz, „a negyedik köztársaság csapdája lesz, ha a hatalomra kerülő ellenzék késztetést érez majd a NER-ben felhalmozódott politikai tapasztalatok és személyek kihasználására”. A választásokkal kapcsolatban megjegyzi azt is, kevés az esély arra, hogy a NER-t egy választási kampányban le lehessen győzni, utoljára erre 2014-ben volt esély. A győzelem feltétele a szabad sajtó, ami jelenleg korlátozott, ezért új kreatív ötletek kellenek, és a választásokat már jóval a szavazás előtt meg kell nyerni. Ennek egyik potenciális lehetősége az előválasztás.
Teljes interjú a Magyar Narancs csütörtöki számában olvasható.
Forrás: Magyar Narancs; fotó: polvax.blog.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS