Kezdenek felébredni az unió tagállamai, és egyre több kormánynak tűnik fel, hogy a vétójog eltörlése tulajdonképpen diktatórikus hatalmat adta Brüsszel kezébe. Talán nem véletlen, hogy elsőként a kis államok politikusai eszméltek és szálltak szembe a birodalmi elképzelésekkel.
Az észt kormány nem támogatja az EU alapszerződéseinek megváltoztatását, és nem engedhetjük meg a konszenzusos döntés, vagyis a vétójog intézményének eltörlését – idézte Margus Tsahkna, Észtország külügyminiszterének (képünkön) kijelentését a Körkép.sk.
Az észt kormány meggyőződése, hogy az uniós szerződéseket jelenleg nem szabad megnyitni. Sosem adhatjuk fel a konszenzusos döntés intézményét, amely biztosítja Észtország helyét a közös asztalnál
– mondta az észt diplomácia vezetője, arra reagálva, hogy az Európai Parlament szerdán kis többséggel elfogadta a vétójog eltörlését is tartalmazó javaslatcsomagot. Ez még nem jelenti az uniós szerződések megnyitását, mert arról csak a tagállamok és csak konszenzusos döntéssel határozhatnak. Ugyanakkor nő a nyomás a tagállamokon, hogy adják fel hatásköreiket Brüsszel javára.
A javaslat több kulcsfontosságú ponton venne el döntési jogokat és hatásköröket a tagállamoktól az EU bürokratái javára, akik már eddig is bizonyították, hogy nem elsősorban Európa javát szolgálják. A javaslat 65 területen csökkentené a tagállamok jogait, Brüsszel pedig kizárólagos döntési jogot kapna a környezetvédelmi és biodiverzitás területén, valamint a tagállamok rovására komoly hatásköröket kapna a külpolitika, a védelmi politika, a határvédelem, a közegészségügy, a polgári védelem, az ipar és az oktatás területén.
Forrás: Körkép.sk; Fotó: MTI/EPA/Valda Kalnina
Facebook
Twitter
YouTube
RSS