Az Európa Tanács és az ENSZ menekültügyi hivatala (UNHCR) kedden közzétett közös nyilatkozatban arra szólította fel a tagállamokat tegyék lehetővé, hogy a menekültek között lévő egészségügyi szakemberek részt vegyenek a koronavírus-járvány leküzdését célzó munkában.
A nyilatkozat szerint, sok európai ország továbbra is nehezen küzd meg a koronavírus okozta válsággal. Ezért arra hívták fel a figyelmet, hogy az Európában tartózkodó menekültek és menedékkérők között egészségügyi végzettséggel, megfelelő képesítéssel és tapasztalatokkal rendelkezők is vannak, akik bekapcsolódnának a járvány elleni küzdelembe. Az egészségügyi szakma szigorú szabályozásait figyelemebe véve a nyilatkozattevők arra kérték az illetékes nemzeti hatóságokat, hogy járuljanak hozzá a munkavégzéshez szükséges engedélyek megadásához.
MÓDOSÍTOTTÁK A KÖLTSÉGÉVETÉST IS
Az Európai Unió (EU) tagországai a 2020-as uniós költségvetésből 155,2 milliárd eurót különítenének el a koronavírus-járvány elleni kifizetésekre, 1,6 milliárd euróval többet a korábban előirányzottnál – ismertette az Európai Unió Tanácsa a kedden elfogadott javaslatot. Az EU így az idei költségvetésből fennmaradó szinte minden pénzt a világjárvány leküzdésére fordít – közölték. A kötelezettség vállalások összességében 3,57 milliárd euróval nőnek, 172,2 milliárd euróra.
Az Európai Unió Tanácsa emellett 2,7 milliárd eurót hagyott jóvá a tagállami egészségügyi ágazatok támogatására az uniós költségvetésből a koronavírus-járvány ideje alatt. A tagországok 350 millió eurót bocsátanának Görögország rendelkezésére a migrációs válság kezelésére, valamint 100 millió eurót Albánia számára a múlt év végén pusztított földrengést követő újjáépítésére. További pénzeszközöket hagytak jóvá Görögország és Bulgária számra a határvédelemi feladatok ellátására, 3,6 millió eurót az európai járványügyi központ (ECDC) megerősítésére.
A módosított költségvetés eredményeként teljesen kiürül a kötelezettség vállalások globális tartaléka és az úgynevezett pénzügyi rugalmassági eszköz, amely olyan kiadások finanszírozásának lehetővé tételére szolgál, amelyeket más pénzügyi fejezetekből – a felső határok korlátai miatt – nem lehet finanszírozni. Ennek lehetővé tétele érdekében a Tanács elfogadta a többéves keret-költségvetésről szóló rendelet módosítását is, amely megszüntette a kötelezettség vállalásokra vonatkozó globális tartalék hatályának korlátozásait. A Tanács emellett javaslatot fogadott el a rugalmassági eszközből felhasznált összegek kiigazítására, valamint a rendkívüli tartalék felhasználására. Következő lépésként a javaslatot az Európai Parlamentnek kell elfogadnia.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS