Még a G20-csoport jövő heti hamburgi csúcstalálkozója előtt megpróbálja az Európai Unió véglegesíteni a Japánnal megkötendő szabadkereskedelmi megállapodás részleteit, hogy a világ 19 legnagyobb gazdaságát és az EU-t tömörítő szervezet soron következő egyeztetésén akár végleg pontot tehessenek az ügyre.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke tegnap Tokióba küldte az unió kereskedelempolitikai biztosát, Cecilia Malmströmöt és Phil Hogan vidékfejlesztési biztost, hogy ott magas rangú diplomatákkal találkozva az utolsó szakaszába léptessék az egyeztetéseket. A szabadkereskedelmi egyezményről még 2013 tavaszán kezdte meg a tárgyalásokat Japán és az egyelőre még 28 tagú Európai Unió, amelyek együttesen a világgazdaság közel 30 százalékát teszik ki, a világkereskedelem teljes forgalmából való részesedésük pedig megközelíti a 40 százalékot.
A távol-keleti szigetország egyébként – Kína után – az unió második legfontosabb kereskedelmi partnere. Kisida Fumio japán külügyminiszter hangsúlyozta tegnap, hogy minden erőfeszítésükkel az alku tető alá hozásán dolgoznak, ugyanakkor a tárgyalások „vadak és kemények”, ugyanis vannak kérdések, amelyeket a nemzeti érdekek szempontjából is meg kell vizsgálni. Helyi újságok közben arról írtak, hogy a nézeteltérések egyik legfőbb oka, hogy Tokió 40 százalékos vámot vetne ki minden importált sajtra. A nehézségek ellenére mind Japán, mind az EU érdekelt a kereskedelmi akadályok mihamarabbi feloldásában, ennek legfőbb oka, hogy az Egyesült Államok kivonul a Japán és a távol-keleti térség számára kulcsfontosságúnak számító Csendes-óceáni Partnerség nevű kereskedelmi megállapodás tárgyalásaiból. Donald Trump szembehelyezkedett az unióval tervezett transzatlanti szabadkereskedelmi egyezménnyel is.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS