Még idén kudarcba fulladhat az Európai Unió és Törökország között márciusban megkötött alku, mely jelentősen csökkentette a nyomást a balkáni migrációs útvonalon. Ankara ugyanis elégedetlen a Brüsszel által vállalt kötelezettségek betartásával. A török kormánynak fogytán a türelme, jelentette be Mevlüt Çavuşoğlu török külügyminiszter a Neue Zürcher Zeitung című svájci napilapnak adott, tegnap megjelent interjúban.
A tárcavezető elmondta, készek még az év vége előtt felmondani a megállapodást, ha nem történik jelentős előrelépés a török állampolgárokkal szembeni vízumkényszer eltörlése kapcsán. Çavuşoğlu emlékeztetett, hogy a kora tavasszal lezajlott tárgyalások során október végéig adtak határidőt az EU tagállamainak a döntést illetően, Ankara pedig tartja magát az alkuhoz, és ezt várná az Európai Uniótól is.
A közeljövőben ugyanakkor nem várható érdemi változás a vízumkényszer feloldását illetően. Több uniós tisztviselő is arról beszélt a napokban, hogy a júliusi törökországi puccskísérletet követő leszámolások során tapasztalt jogsértések, a sajtószabadság korlátozása és a halálbüntetés esetleges bevezetése miatt elképzelhetetlen, hogy a török állampolgárok vízummentesen utazhassanak a schengeni övezetbe.
A konfliktus már régóta éleződik Ankara és az Európai Unió között, melyet a kompromisszumra való törekvés helyett csak tovább mélyít a szereplők egymásrautaltsága. Noha Törökország újra fenyegetőzni kezdett, korántsem biztos, hogy rövid időn belül be is váltaná, mivel jelenleg elsősorban a puccskísérletet követő belpolitikai átalakulás, és a Szíriából és Irakból érkező kihívások foglalkoztatják az ország vezetését. Elemzők valószínűtlennek tartják, hogy Ankara egy új frontot nyitna azelőtt, hogy Törökország legégetőbb problémáit orvosolná.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS