A Fidesz akár az Európai Parlament hatodik legerősebb pártja lehet a jövő májusi választásokat követően. A VoteWatch Europe nevű elemzőintézet felmérése azt is előrejelzi, hogy jelentősen növelhetik befolyásukat az euroszkeptikus erők. Bár a francia elnök pártjával felálló liberális frakció a jelenleginél több mandátumra számíthat, Emmanuel Macron esélyei belpolitikai okok miatt jelentősen romlottak egy pártcsaládokon átívelő koalíció létrehozására.
Jelentősen megerősödhetnek az euroszkeptikus pártok a jövő évi európai parlamenti választásokon, e formációk a mandátumok negyedét is megszerezhetik – írta szombaton a Magyar Idők. A VoteWatch Europe nevű elemzőintézet felmérése szerint az Európai Parlament (EP) legerősebb pártja lehet az olasz Liga. A szintén itáliai Öt Csillag Mozgalom, valamint a lengyel Jog és Igazságosság pedig az öt legnagyobb párt közé kerülhet. A három formáció együtt hetvenöt mandátum megszerzésére számíthat a megszerezhető hétszázötből. Az említett pártokat soraikban tudó euroszkeptikus frakciók, az ENF, az EFDD és az ECR összesen a képviselői helyek huszonnégy százalékát gyűjthetik be a négy évvel ezelőtti huszoneggyel szemben. Annak ellenére sikerülhet jelentősen erősödniük, hogy az ECR valamelyest gyengül a brexit következtében kieső brit konzervatívok hiányában. A francia Nemzeti Tömörülést, Marine Le Pen pártját is magába foglaló ENF nagyjából megkétszerezheti jelenlétét az EP-ben, a német AfD-vel felálló EFDD pedig két százalékkal lesz erősebb, s a mandátumok nyolc százalékát söpörheti majd be.
A Fidesz–KDNP listájáról a jelenlegi tizenkét képviselő helyett akár tizennégy, vagy tizenöt is bejuthat az EP-be, s a külhoni konzervatív magyar pártokkal együtt akár tizennyolcra is emelkedhet a kormánypártokkal együttműködő képviselők száma. A legoptimistább forgatókönyv megvalósulása esetén a Fidesz–KDNP a hatodik legerősebb párttá válna Strasbourgban. A tizennégy mandátummal a magyar kormánypártok a negyedik helyet foglalnák el az Európai Néppárton (EPP) belül, tizenhét-tizennyolc képviselő pedig itt már dobogós helyezést érhetne. Egyre kevésbé valószínű, hogy a Fidesz–KDNP-nek a néppártból történő kizárására irányuló további próbálkozásokkal kell számolnia a következő ciklusban, hiszen míg a magyar kormánypártok várhatóan erősödnek, az EPP az előrejelzés szerint jelentős gyengülést szenved majd el. Bár a néppárt továbbra is az Európai Parlament legnagyobb pártcsaládja marad – nagyjából a mandátumok negyedére tehet szert jövő májusban –, jelenleg még a képviselői helyek huszonkilenc százalékával rendelkezik. A második legnagyobb frakció a szociáldemokratáké (S&D), akik a képviselői helyek ötödét szerezhetik meg a legújabb mandátumbecslések szerint. Az ALDE elnevezésű liberális frakció, amelyhez az En Marche, vagyis a francia elnök pártja is csatlakozott, értelemszerűen erősödik, s a jelenlegi kilenc helyett a mandátumoknak akár a tizenhárom százalékát is megszerezheti, ám Emmanuel Macronnak népszerűségvesztéséből eredően egyre nagyobb belpolitikai nehézségekkel kell szembenéznie hazájában, és ez rontja arra irányuló törekvéseit, hogy egy pártcsaládokon átívelő koalíciót hozzon létre az EP-ben.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS