Klímavédelmi programnak álcázott adóemelés – nagyjából így foglalható össze, mi áll az európai rezsiválság hátterében. Miközben hazánk az élő példa arra, hogyan lehet a klímavédelmi célokat úgy megvalósítani, hogy az ne terhelje a lakosság pénztárcáját, Brüsszel az átlagemberekkel fizettetné meg a környezetvédelem többletköltségeit.
Mint ismert, Magyarország egyike azon két tagállamnak, ahol az elmúlt két évben is csökkent a lakossági gáz- és áramár, emellett azonban hazánk képes lesz betartani a 2050-re kitűzött klímavédelmi céljait. Brüsszel azonban a környezetvédelem címszavával megkezdte az európai hagyományos energiatermelés leépítését, a gáz- és árampiacot ugyanakkor minden átmenet nélkül liberalizálták, ezzel teljes mértékben kiszolgáltatták az embereket és vállalkozásokat az energiaszolgáltatóknak. A válság előjelei már tavasszal észlelhetők voltak, az EU azonban fél éven át tétlenkedett, így most Frans Timmermans a hiba korrigálása helyett a gáz és az áram árának megemelésében látja a szükségmegoldást.
Az áremelés ráadásul kiterjedne nemcsak a közúti közlekedésre, de az épületekre is, azaz a multinacionális vállalatok megadóztatása helyett Brüsszel a lakás és autótulajdonosok pénztárcáját terhelné. Magyarország a V4-ekkel közösen a családok védelmére hivatkozva vétózza a multicégeket védő brüsszeli álláspontot.
Fotó: MTI
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS