Az Európai Unió egyszerűsített fúziókontroll eljárásban vizsgálta a Dunaferr megvásárlását, amelyet tegnapi döntése szerint jóváhagyott. A nyílt és transzparens felszámolási eljárás keretében korábban a Liberty Steel adott be érvényes és nyertes pályázatot. Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár a döntés kapcsán kiemelte, hogy “a jóváhagyással az utolsó akadály is elhárult a Dunaferr sikeres értékesítése és jövője elől”.
Hozzátette, hogy a Dunaferr a korábbi külföldi menedzsment felelőtlensége és az elhibázott szankciók miatt vált fizetésképtelenné. A gyár működése ellehetetlenült, ezzel több ezer dolgozó munkája, így több ezer család megélhetése került veszélybe. Az üzem ráadásul olyan rossz állapotban volt, ahonnan sikeres talpra állásra hazánkban eddig még nem volt példa. Hangsúlyozta, hogy
még sok a teendő, azonban a gyár a tavalyi reménytelennek tűnő helyzetéből megmenekült és biztató jövő előtt áll. Az üzem és a munkahelyek megmentése érdekében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium, ahogy eddig is, úgy a jövőben is aktív szerepet vállal majd.
A Dunaferr a magyar ipar kiemelt szereplője, az acélipar pedig stratégiai ágazat. Ebből fakadóan bizakodásra ad okot, hogy a Liberty Steel szeptember 20-án jelentette be, hogy stratégiai céljuk a zöld átállás, amely az ágazat versenyképes és fenntartható jövőjét jelenti.
Reagált a Fidesz-frakció a Dunaferr Zrt. ügyére
Okafogyottá vált a parlament fenntartható fejlődés bizottságának szerdai ülése, miután a Miniszterelnökség a testület valamennyi tagjának írásos tájékoztatást adott a baloldal által vitatott kormányrendeletekről, derül ki a közleményéből. Hozzátették,
ebből kiderül, hogy a kormány célja Dunaferr Zrt. működőképességének segítése, és több ezer magyar ember megélhetésének biztosítása. Minden más csak félrevezető hangulatkeltés a baloldal részéről. Így szükségtelen bizottsági ülést tartani, azon a kormánypártok képviselői nem vesznek részt.
A korábbi, felelőtlen vezetés hanyagsága miatt több ezer munkahely került veszélybe
Mint lapunk is beszámolt róla, a Liberty Steel Group és a kínai CISDI Engineering Co. szerdán partneri megállapodást kötött. Ennek célja, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztériummal együttműködésben előkészítsék a Dunaferr Acélművek termelésének szén-dioxid-mentesítését” – tájékoztatott erről a két érintett vállalat.
A Liberty és a CISDI olyan szén-dioxid-mentesítési tervet dolgoz ki és hajt végre, amelynek keretében a Dunaferr a szénalapú acélgyártásról az elektromos ívkemencés technológiára tér át, mintegy 80%-al csökkentve ezzel a működés közvetlen szén-dioxid kibocsátását. A tervek szerint egy új, 150 tonna kapacitású elektromos ívkemencét telepítenek, amelyet a CISDI szállítana.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS