Füsun Tümsavaş, török bankárnő bejelölt ismerősnek a Facebookon, majd értesített arról, hogy 2020-ban elhunyt Isztambulban egy távoli rokonom és 9,5 millió dollár maradt hátra utána. Tümsavaş kisasszony egyébként fent van a Facebookon, legalább 70 profilját találtam meg és tiltottam le. Az FBI szerint a valóban létező Füsun Tümsavaş bankárnőnek nincs hiteles Facebook-profilja. Ezt jelentve kaptam a választ a Facebooktól, hogy mindenki szabadon bejelölhet mindenkit, nincs teendőjük Tümsavaş kisasszonnyal. Valami nem kerek a Facebooknál.
Évek óta láthatjuk a Facebookon, hogy bizonyos Füsun Tümsavaş, vagy éppen a mögé bújók álnéven ostromolják az Arckönyv használóit. Napjainkra engem is megtalált és bejelölt ismerősnek Tümsavaş török bankárnő (?), aki csaló és ugyanarra a kaptafára felfűzött mesével próbálja átverni az embereket.
A mese lényege, hogy a 2020-as Covid-járvány során meghalt Isztambulban a címzett névrokona, esetünkben bizonyos mr. Adrian Szemán, aki Tümsavaş kisasszony bankjában 9,5 millió dollárt hagyott, örökös nélkül. Ezt az összeget a “bakárnő”, aki fordítógéppel, rossz magyarsággal írja a Messenger, vagy e-mail-üzenetét, szívesen megfelezi velem, mielőtt vezetői lenyúlnák azt.
Megadja a [email protected] e-mail-címet, ahol vegyük fel vele a kapcsolatot.
Amennyiben megtesszük ezt, a nyilvánvalóan csaló(k) szintet lép(nek) és személyes adatokat, köztük bankszámlaszámot, ahhoz PIN-kódot kérnek.
Legkésőbb ennél a pontnál tiltani és jelenteni kell a csalót a Facebookon. Merthogy egy orbitális nagy csalóról van szó. E sorok írásakor legalább 70 különböző álprofil található Füsun Tümsavaş különbözői ellopott fotójával. Füsun Tümsavaş ugyanis létező személy, török bankárnő és az egyik legnagyobb isztambuli bank vezető beosztású dolgozója. Csakhogy az FBI szerint a bankárnőnek nincs igazolható Facebook-profilja.
Előleges díjcsalás áldozatai lehetünk
Úgynevezett előleges díjcsalásról van szó. Még 15 éve a Kurd Munkapárt számára pénzt gyűjtő kurdok indították el. (A Kurdisztáni Munkáspárt vagy Kurd Munkáspárt (kurdul: Partiya Karkerên Kurdistan, röviden PKK) 1978-ban jött létre Abdullah Öcalan vezetésével, mint török elnyomás ellen harcoló kurd gerillaszervezet. Terrorszervezetként tartják nyilván.) Azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal működik az algoritmusokkal operáló csalóhálózat.
Magyarországon a Covid-járvány óta rendszeres a megjelenésük. A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) szerint előlegfizetési rendszerről van szó, amikor az áldozat pénzt fizet valakinek, arra számítva, hogy valami nagyobb értéket kap – például kölcsönt, szerződést, befektetést vagy ajándékot –, majd semmi nem teljesül, vagy csak minimális teljesül mindebből valami.
Az ilyen típusú átverésnek számos változata létezik, beleértve a nigériai hercegi átverést, amelyet 419-es átverésnek is neveznek. A „419” szám a nigériai büntetőtörvénykönyv csalással, valamint az ilyen elkövetőkre vonatkozó vádakkal és büntetésekkel foglalkozó szakaszára utal.
Az átverést faxban és hagyományos levelekben használták, és ma már elterjedt az online kommunikációban is, például az e-mailekben.
További változatok közé tartozik a spanyol fogoly-átverés és a feketepénz-csalás. Nigéria mellett magas az előlegfizetési csalások előfordulása Elefántcsontparton, Togóban, Dél-Afrikában, Hollandiában, Spanyolországban, Lengyelországban és Jamaicában.
Elnéző a Facebook az előleges csalókkal
Magyarországon a Facebookon van jelen. A kiszemelt egyet tehet, letiltja a jelentkezőt, jelen esetben “Füsun Tümsavaş” néven, vagy az eredeti bankárnő fotóját felhasználó, és más néven jelentkező”török bankárnőt”.
Azt gondolhatnánk, hogy jelenteni is érdemes a “török bankárnőt”, ám a tapasztalatok szerint értelmetlen, a Facebooktól ugyanis azt a választ kapjuk, hogy bárki jelölhet bárkit ismerősnek a felületen, nem kötelező elfogadni. Ugyanakkor a Facebook gond nélkül letilt például “tiltott szexuális tartalom” címén ókori – meztelen embereket – ábrázoló szobrokról, festményekről készült fotókat, vagy éppen bikiniben hajóroncsok között búvárkodó hölgyek fotóit.
Arról nem is beszélve, hogy önkényes döntés alapján hírportálokat is kitiltanak csak azért, mert nem osztják a liberális nézeteket. Lásd: PS Facebook-oldalát!
Most érkezett! A cikk leadása után újabb ismerősi felkérés érkezett ezúttal Jacek Jakubiak névvel Füsun Tümsavas-tól. A lengyel álnév választása talán nem lehet véletlen. Lengyel bűnözői csoport bombázhatja a magyar Facebook-felhasználókat álprofilokról.
Kiemelt kép: Tümsavas egyik álprofilja, a bankárnő ellopott fotójával készült, csak úgy, mint a több többtucat (Forrás: FB)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS