Megrendezték az első Országos Civil Konferenciát Budapesten. A rendezvényen bemutatkoztak Magyarország valódi, társadalmi munkát végző civil szervezetei, valamint átadták az Értékteremtő közösségekért-díjat. A konferencia fő felszólalói Herczeg Anita és Gulyás Gergely voltak.
Azok a civilek, akik felismerik az emberek, a közösségek életét nehezítő tényezőket, és azért dolgoznak, hogy ezekre konkrét megoldások szülessenek
– jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter az I. Országos Civil Konferencián és az Értékteremtő közösségekért-díjak átadásán. Gulyás Gergely úgy fogalmazott:
Amikor mi civilekről beszélünk, akkor nem befolyást vásárolni akaró spekulánsok meghosszabbított kezeként működő, különös eredetű pénzekkel és különféle ösztöndíjakkal alaposan kitömött NGO-kra gondolunk, amelyek (…) állásfoglalásukat mindig a finanszírozó napi érdekei szerint alakítják.
Úgy vélekedett, hogy a baloldal szerint civil szervezet az, amely pénzt kap Soros Györgytől.
Most azonban, amikor a héten Soros György egyik kedvenc civil szervezetét, az Amnesty Internationalt már az új izraeli kormány is terrorizmust támogató szervezetnek minősítette, érdemes lenne átgondolni a baloldalnak is a civil szervezet fogalmát
– hangoztatta a miniszter. Kijelentette, hogy hatalmas erő rejlik a polgárok önálló kezdeményezéseiben. A civil szervezeteket megbízható partnereknek kell tekinteni, 2010-től ennek jegyében komoly munkát végeztek el közösen. Sikerült egyértelművé tenni a jogszabályi környezetet; megalkották a civil törvényt, amely a mai napig jó jogi alapja az együttműködésnek – emelte ki Gulyás Gergely. Hozzáfűzte, hogy az elmúlt bő évtizedben az anyagi források is jelentősen bővültek. Több a pályázati lehetőség, az elbírálásban döntő szerep jut a szakmai kollégiumoknak.
A civil szervezetek állami támogatása is nőtt: 2010-ben még 144 milliárd forint volt, 2020-ban már 393 milliárd. Nem csupán az állam vált bőkezűbbé: a civil szervezetek összbevétele is emelkedett, 420-ról 896 milliárdra.
A miniszter azt mondta, hogy elkötelezett emberek sok mindent elérhetnek az összefogás erejével. Az elmúlt évtizedekben a nemzet életének fontos szereplői voltak a legkülönfélébb célokkal létrejött civil szervezetek, egyesületek, amelyek mindig igyekeztek önmagukon túlmutató hivatást betölteni, egyszerre adtak közösséget tagjaiknak és példát mindazoknak, akik nyomon követték a munkájukat. Kitért arra, hogy a kommunizmusban az egyesületek túlnyomó többségét betiltották és szétkergették. Azok, amelyek továbbra is működhettek, elveszítették belső autonómiájukat és állandó megfigyelésnek voltak kitéve. A rendszerváltoztatás után azonban a civil világ újraépült, “ez jelenti a polgári Magyarország legfontosabb alapját”.
A 2020-as évben 60 673 alapítvány, illetve társas nonprofit szervezet, egyesület működött, a klasszikus civil szervezetek száma is több mint 53 ezer. Ez hatalmas mennyiség, főleg, mert minden területre kiterjed a civilek működése
– mondta Gulyás Gergely.
Az eseményen Herczegh Anita is részt vett, aki a koronavírus-járvány miatt árván, félárván maradt gyermeket támogató Regőczi István Alapítvány kuratóriumának tagja is, a szervezet névadóját idézve azt mondta: “nem szavakkal, (hanem) cselekedetekkel kell igazolni szeretetünket”.
A magyarok ma is értik e szavakat és követik is. Mi, magyarok, jólelkű nép vagyunk; a bajban, a veszélyben hatalmas erővel tudunk összefogni
– jelentette ki a köztársasági elnök felesége, aki beszédében számos példával mutatta be és méltatta a civil szervezetek és önkéntesen által – a többi között a koronavírus-járvány alatt – végzett karitatív munkát és helytállást. Ezek között említette a járvány elején a maszkok és fertőtlenítőszerek továbbá – akkor “oltás és gyógyszerek híján” – a fertőzöttek kezeléséhez szükséges vérplazma adományozását. Felidézte, hogy a Országos Civil Véradásokon rendszeresen több százan vesznek részt. Herczegh Anita mások mellett méltatta a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Katolikus Karitász és a Magyar Vöröskereszt tevékenységét. Szavai szerint egyre több és több ember segített a betegeknek, az egészségügynek, a karanténban lévőknek és az áldozatok hozzátartozóinak. Herczegh Anita emlékeztetett arra, hogy a járvány következtében 1200 gyermek veszítette el édesanyját, édesapját vagy esetenként mindkét szülőjét. Az ő anyagi gondjaik hosszú távú csökkentésére hozták létre férjével, Áder Jánossal a Regőczi István Alapítványt. Arról is beszélt, hogy “a szolidaritás csodáját éltük át” a Jónak lenni jó kampányban, amelyhez Ferenc pápa is csatlakozott.
Civilek, önkéntesek, adakozók, mi is a szeretetnek ezen az összetartó ösvényén járunk, mert nemcsak akarjuk a jót, hanem szolgáljuk is azt. Ez a jószolgálat a mi küldetésünk
– hangoztatta.
Az eseményen átadták az idei Értékteremtő közösségekért-díjakat. Az elismeréseket Kontha Benőné, a Református Dunamenti Kistérségi Diakónia elnöke, a Majosházai Hospice Ház alapítója, valamint a Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület kapta. A díjazottakról a miniszter úgy fogalmazott: “gazdag az az ország, amelynek ilyen civiljei vannak”.
Az elhangzott méltatás szerint Kontha Benőné a saját családjában történt tragédiák következtében határozta el, hogy addigi karitatív tevékenységét kiegészítve a hospice-nak szenteli az életét. Olyan házat hozott létre, ahol méltó körülmények között ápolhatják a daganatos betegeket, amiben személyesen részt vesz. Kontha Benőné értéket teremt és reményt ad a rászorulóknak. A Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesületet az erdélyi és a magyarországi reformátusok érdekeinek érvényesítése céljából alapították 2011-ben. A szervezet kiadványokat jelentetett meg, díjakat hozott létre, valamint kórházaknak is többször gyűjtött adományokat.
Kontha Benőné azt mondta, hogy a díjjal az önkénteseit és a vele együttműködő szakembereket is elismerték, mert közösen érték el az eredményeket. Egyesületük célja, hogy a családok merjék az otthonukban felvállalni a szeretteik ápolását, de ha valakinek nincs megfelelő otthona, esetleg családja, akkor ő is emberhez méltóan töltse élete utolsó heteit – közölte. A Reformátusok Szatmárért Közhasznú Egyesület nevében Fülöp István elnök kiemelte, hogy szervezetük a történelmi Szatmár vármegye értékeinek felmutatására jött létre. Igyekeznek mindent megtenni azért, hogy gyarapítsák értékeiket – tette hozzá.
Február 1-je a civilek napja, ehhez időzítették a díjátadót. Az Értékteremtő közösségekért-díjat annak a civil szervezetnek, valamint határon túli civil szervezetnek adományozhatja a Miniszterelnökséget vezető miniszter, amelynek értékteremtő, értékmegőrző tevékenysége példaértékű, valamint annak a természetes személynek, aki a közösség vagy közösségek ilyen irányú tevékenységét elősegíti, támogatja, vagy munkájával hozzájárul a civil szervezetek magas színvonalú működéséhez. Az Értékteremtő közösségekért-díjat 2020-ban hozták létre, hagyományteremtési céllal. A mostani nyilvános felhívásra 41 civil szervezet és 34 természetes személy érvényes előterjesztése érkezett be 17 megyéből és a fővárosból, valamint a határon túlról Erdélyből, a Vajdaságból és Csehországból.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS