A francia alkotmánytanács szerint a “testvériség elve” alapján nem büntethető a migránsok segítése. A francia alkotmánytanács pénteken megállapította, hogy a testvériség alkotmányos elvét alapul véve az illegális bevándorlók érdek nélküli segítése nem vonhat maga után eljárást.
A testület Cédric Herrou, egy dél-franciaországi gazda kérésére foglalt állást a kérdésben, aki a francia-olasz határon a migránsok segítésének egyik jelképévé vált, s aki ellen “szolidaritási szabálysértés” címén több eljárás is indult az elmúlt hónapokban. Egy másik aktivistát szintén elítélt egy bíróság, amiért külföldiek “illegális tartózkodását segítette” Franciaországban.
Pénteki határozatában az alkotmánytanács arra emlékeztetett, hogy a francia köztársaságnak az alkotmányba foglalt jelszavai a Szabadság, Egyenlőség, Testvériség, s az alkotmány egy “közös eszmére” hivatkozik.
A testvériség elvéből fakad a mások humanitárius célból történő segítésének szabadsága, tekintet nélkül arra, hogy a másik szabályosan tartózkodik-e az országban
– hangsúlyozta az alkotmánytanács.
A testület ezért elrendelte a külföldiek franciaországi tartózkodására vonatkozó jogszabály módosítását, miután azt alkotmányellenesnek ítélte meg. A külföldiek illegális belépésének, tartózkodásának és mozgásának elősegítése jelenleg maximálisan öt év szabadságvesztéssel és 30 ezer eurós pénzbüntetéssel sújtható.
Az alkotmánytanács szerint a jogalkotó a törvény megalkotásakor nem tartotta tiszteletben a testvériség elve és a közrend megóvása közötti egyensúlyt, ezért felszólítja, hogy minden, a migránsok tartózkodását és mozgását szolgáló humanitárius segítséget vonjon ki a büntethetőség hatálya alól. A migránsok Franciaországba történő “szabálytalan belépésének segítése” azonban továbbra is szankcionálható.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS