Ujjlenyomat, DNS vagy fogászati lelet alapján tudják azonosítani a dunai hajóbaleset áldozatait – minderről sajtótájékoztatón számoltak be hazai szakértők, a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai és a dél-koreai szakértők vezetője.
A Hableány esetéhez hasonló ügyekben, mikor a testek nagy mértékben roncsolódtak, a fényképek, igazolványok alapján történő beazonosítás lehetetlen; ujjlenyomat, DNS, vagy fogászati lelet alapján azonosíthatóak a holttestek. Ezúttal az Interpol DVI Protocol nevű áldozatazonosító eljárást alkalmazzák – tudta meg a Blikk. A helyszínen tartózkodik egy dél-korai csapat is, így a levett nyomokat össze is tudják hasonlítani a saját adatbázisokkal, és a procedúra sokkal gyorsabban halad. A koreai rendőrök vezetője elárulta, hogy hazájában mindenkitől tízujjas ujjlenyomatot vesznek az első személyi igazolványa elkészítésekor, amik aztán belekerülnek az adatbázisba, tehát mindenkinek az ujjlenyomata megvan, ami jelentős segítség.
Ujjnyom-specialisták segítenek felvenni az elhunytak ujjlenyomatait egy különleges eljárással – a szövetek folyadékkal való feltöltése után egy hosszabb ideje a vízben lévő test is azonosítható. Így a határidő még inkább kitolódik, ha a víz, amiben most a testek vannak, nem melegszik 30 fok fölé. Azt, akinek a korából kifolyólag még nincs személyi igazolványa, csak a DNS-mintája alapján tudják beazonosítani. A szakemberek gőzerővel dolgoznak azon, hogy minél hamarabb megtalálják és azonosítsák az eltűnteket.
Múlt szerda este nem sokkal 9 óra után a Margit hídnál a Viking szállodahajóval ütközött a dél-koreai turistákat szállító Hableány turistahajó, amely másodpercek alatt elsüllyedt. Hét embert kimentettek, hét dél-koreai állampolgár holttestét pedig még aznap megtalálták, 21 ember eltűnt. Azóta több újabb áldozat holttestét találták meg, ám még mindig 10 felett van az eltűntek száma. Tegnap két új holttestet is találtak, így meglett a tragédia 14. áldozata is.
Forrás: Blikk; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS