Barack Obama amerikai elnök szerdán mutatja be az Iszlám Állam (IÁ) nevű szélsőséges iszlamista szervezet elleni stratégiáját – számolt be vasárnap az NBC News televíziós csatorna. Az elnök kijelentette, hogy előreláthatólag nem tervezi amerikai katonák szárazföldi bevetését, és nem áll szándékában „az iraki háborúhoz hasonló” katonai akciót indítani. Obama mindenesetre a tévécsatornának adott, vasárnap nyilvánosságra hozott interjúban közölte, hogy „a következő szakasz támadás formáját ölti majd”, és a Fehér Ház akciótervét szerdán fogja bemutatni.
A terrorszervezet korábban elfoglalt számos észak-iraki és szíriai területet, valamint kihirdette, hogy az általa ellenőrzött térségekben „kalifátust” alapít. A dzsihadisták kegyetlenül bánnak a lakosokkal, és üldöznek mindenkit, aki nem az iszlám általuk vallott tanai szerint él.
Irán: Amerika nem vette komolyan a fenyegetést
Az Egyesült Államok eddig „nem vette túl komolyan” a dzsihadisták elleni harcot, akik jelentős területeket foglaltak el Irakban és Szíriában – jelentette ki vasárnap Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter az állami televízióban vasárnap sugárzott interjújában. Szavait a Mehr hírügynökség is idézte.
Azt hangoztatta, hogy Washington „különböző módokon segítette az IÁ-t (Iraki és Levantei Iszlám Állam, később csak Iszlám Állam) Szíriában”. Mint mondta, „a dzsihadisták az egyik nap Szíriát fenyegették, a másik nap már Irakot, s ez a fenyegetés más országokat is elérhet. Ezt a fenyegetést még nem értették meg komolyan, és még nem határozták el magukat komoly fellépésre” az amerikaiak a dzsihadistákkal szemben.
Az Arab Liga hajlik az amerikai hadműveletek támogatására
Sajtóértesülések szerint az Arab Liga tagállamainak Kairóban összegyűlt külügyminiszterei olyan határozatot fogadnak el, amelyben támogatják a Szíria és Irak jelentős területeit uraló Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet elleni amerikai hadműveleteket.
A vasárnapi tanácskozáson Nabíl el-Arabi főtitkár “egyértelmű döntésekre és széles körű katonai és politikai lépésekre” szólította fel a jelenlévőket, egy nappal azután, hogy John Kerry amerikai külügyminiszterrel tárgyalt a radikális milícia elleni összefogásról. Irak üdvözölte Barack Obama amerikai elnök korábbi felhívását, amelyben a szélsőségesek elleni nemzetközi összefogást sürgette. Bagdad többször is jelezte, hogy az Iszlám Állam visszaszorításához nemzetközi katonai segítségre van szüksége.
“Az arab államok soha nem látott kihívásokkal állnak szemben” – mondta Arabi, s emlékeztetett az utóbbi években látott forradalmakra, s az azokat követő politikai, illetve gazdasági nehézségekre. Legnagyobb veszélyként a liga főtitkára azonban a térségben egyre nagyobb teret nyerő fegyveres terrorszervezeteket emelte ki. Arabi szerint a liga huszonkét tagállama által rendszerint felhozott kifogás, miszerint nem kívánnak más országok belügyeibe beavatkozni, ezúttal nem akadályozhatja meg a közös fellépést a “rákként” terjedő jelenséggel szemben.
mti – pestisrácok összefoglaló
Facebook
Twitter
YouTube
RSS