Az Iszlám Állam (IÁ) nevű dzsihadista szervezet által nyújtott anyagi segítség tette lehetővé a vele szövetséges, Fülöp-szigeteki Maute terrorszervezetnek, hogy megtámadja a szigetek déli részén fekvő Marawi városát – derül ki egy indonéziai kutatóintézet pénteki jelentéséből.
Az indonéziai fővárosban, Jakartában székelő Politikai Konfliktuselemző Intézet (IPAC) tájékoztatása szerint a terrorszervezet egyik meghatározó alakjának számító, az iszlám jogtudósból dzsihadistává vált malajziai Mahmúd Ahmad az IÁ által elutalt több ezer dollárt csapolt le indonéziai iszlamistákon és helyi forrásokon keresztül. Az IPAC jelentése szerint mindez a dzsihadista szervezeteken belül egy olyan parancsnoki láncra utal, amely Szíriától a Fülöp-szigeteken át egészen Indonéziáig és egyéb délkelet-ázsiai országokig terjed ki.
A kutatóintézet emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a térségbeli fiatal dzsihadisták és velük szimpatizálók körében jelentősen megnőtt a Fülöp-szigeteki terroristák tekintélye annak következtében, hogy a Maute harcosai több mint nyolc hét után is képesek tartani Marawi városát a kormányerők elleni harcukban. Az IPAC szerint ezen új jelenség következtében például két nagyobb, az Iszlám Államnak korábban felesküdött indonéziai iszlamista csoport egybeolvadt.
Ezért az elemzőintézet arra figyelmeztet: megnőhet az esélye annak, hogy a dzsihadisták a Fülöp-szigetek egyéb részein is támadásokat követnek el, ahogy ennek esélye fennáll Indonéziában és Malajziában is. Az IPAC elemzői ezenkívül attól tartanak, hogy a Marawiból kiszivárgó és visszatérő harcosok egy olyan szervezetet hozhatnak létre, amelynek önjelölt vezetőiként egyesítenék az Iszlám Államnak hűséget fogadott – egyebek között – Fülöp-szigeteki, indonéziai és malajziai dzsihadista sejteket.
A jelentés szerint mindez ösztönzően hathat a térségbeli dzsihadisták tevékenységére, bár továbbra is kicsi a valószínűsége annak, hogy az IÁ-párti délkelet-ázsiai sejtek a Fülöp-szigeteken túlra is képesek legyenek kiterjeszteni befolyásukat.
Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök pénteki közlése szerint az iszlamista szélsőségesek jelenleg mintegy 300 túszt tartanak fogva Marawiban, és a kormányerők emiatt nem tudnak átfogó támadást indítani a nyolc hete húzódó konfliktus lezárása érdekében. Az államfő arra utasította a hadsereget, hogy ne indítson olyan támadást, amely veszélybe sodorhatja a túszok életét. A Fülöp-szigeteki elnök úgy vélte: ha támadnának, a szélsőségesek elkezdhetik lefejezni a túszaikat, ezért – ha szükséges – akár egy évet is várnak az offenzívával.
Az összecsapások május végén kezdődtek el az Iszlám Állam dzsihadista szervezettel szövetséges fegyveresek és a kormánycsapatok között a Fülöp-szigetek déli részén fekvő Marawiban. A konfliktusban mára több mint 600 ember vesztette életét, többségében a lázadók soraiból, de több tucat civil lakost a szélsőséges fegyveresek öltek meg. Duterte szükségállapotot hirdetett Mindanao szigetén, és mivel ennek hatálya a napokban lejár, az elnök azt kérte a törvényhozástól, hogy december 31-ig hosszabbítsák meg az intézkedést. A manilai kongresszus szombaton szavaz az ügyről.
MTI, Vezető kép: Orientalista.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS