Az ENSZ illetékes bizottsága pénteken határozattervezetet fogadott el, amelyben sürgős véleményt kért a Nemzetközi Bíróságtól a “palesztin nép önrendelkezési jogának megtagadásának jogi következményeiről Izrael 1967 óta tartó fellépése nyomán”. Izrael, amely több hírügynökség beszámolója szerint az 1967-es háború végén elfoglalta a palesztin területeket, és azóta Ciszjordániába és a Gázai övezetbe zárta az embereket, hevesen vitatta az intézkedést, azzal érvelve, hogy az megsemmisítené a palesztinokkal való megbékélés minden esélyét.
A kérelmet az ENSZ Közgyűlésének politikával és dekolonizálásával foglalkozó különbizottsága 98 igen szavazattal, 17 nem szavazattal és 52 tartózkodás mellett hagyta jóvá. Az állásfoglalást most, még az év vége előtt zárószavazásra bocsátják a 193 tagországot tömörítő közgyűlésben, ahol szinte biztos a jóváhagyása. Az állásfoglalás-tervezet rámutat arra, hogy Izrael megsértette a palesztinok önrendelkezési jogát, az 1967 óta megszállt palesztin terület elhúzódó megszállásával, gyarmatosításával és annektálásával, beleértve a Szent Város demográfiai összetételének, jellegének és státusának megváltoztatását célzó intézkedéseket.
Nemmel szavazott többek között az Egyesült Államok, Németország, Olaszország és Magyarország. A szavazás előtt Gilad Erdan izraeli ENSZ-nagykövet azt mondta az ENSZ-tagországoknak: választhatnak aközött, hogy támogatják az izraeli–palesztin tárgyalásokat, vagy “részesednek a megbékélés minden reményének lerombolásában” és fenntartják az Izrael és a palesztinok közötti konfliktust. Arra is figyelmeztetett, hogy “egy bírói testület bevonása egy évtizedes konfliktusba csak azért, hogy az egyik fél követeléseit rákényszerítse a másikra, még sok évnyi stagnálást garantál”. Egyúttal hazánkat is Izrael és az izraeli emberek barátjának nevezte.
Megszavazta viszont Ukrajna, amely kapcsán Nati Langermann, az izraeli katonai rendőrség korábbi szóvivője, jelenleg külpolitikai újságíró úgy kezdi vonatkozó bejegyzését, hogy Ukrajna megszavazta a palesztinok azon javaslatát, hogy a hágai nemzetközi bíróság (természetesen elfogultan) vizsgálja meg a zsidók Ciszjordániában való jelenlétét, mint a “folyamatos megszállás” helyzetét. Majd zárásképpen cinikusan utalt arra, hogy biztos morális kötelezettségtől tette.
Hazánk barátja és szövetségese, Benjámín Netanjáhú, Izrael újonnan megválasztott miniszterelnöke korábban egy ciszjordániai ünnepségen kijelentette: Izrael földjén többé nem számolnak fel izraeli telepeket. Ezért is jelentős Magyarország nemleges szavazata, amely tovább erősítheti a két ország közötti kapcsolatokat.
Forrás: Tűzfalcsoport; Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber
Facebook
Twitter
YouTube
RSS