Justin Trudeau kanadai miniszterelnök szombati közleménye, amelyben “kiváló vezetőnek” nevezte az elhunyt Fidel Castrót, számos dühös bírálatot, de humoros reakciókat is kiváltott. A kubai forradalom elhunyt vezetőjének, Fidel Castrónak a miami száműzetésben élő húga pedig nem megy el bátyja temetésére. Ezt ő maga közölte szombaton a Nuevo Herald című floridai lappal.
Trudeau, akinek apja, Pierre Elliot Trudeau néhai kanadai miniszterelnök barátjának tekintette Fidel Castrót, azt írta közleményében: “Noha ellentmondásos személyiség volt, mind hívei, mind becsmérlői elismerték a kubai nép iránti odaadását és szeretetét, a nép pedig hosszú időn át ragaszkodott a Comandantéhoz”.
Legendás forradalmár és szónok volt, aki jelentősen felfejlesztette a szigetország oktatási és egészségügyi rendszerét. Apám nagyon büszke volt arra, hogy barátjának hívhatta, és amikor ő elhunyt, alkalmam volt találkozni Fidellel. Megtiszteltetés volt találkozni az öccsével (Raúl Castro jelenlegi kubai vezetővel) és három fiával is, amikor nemrég Kubában jártam”
– írta a kanadai miniszterelnök, aki az említett kubai hivatalos látogatáson magával Fidel Castróval nem találkozott.
Bár Fidel Castro valóban nagy népszerűségre tett szert Kubában azzal, hogy a szegényeknek is hozzáférhetővé tette az iskolákat és a kórházakat, az ellenzéki hangok kegyetlen elnyomásával rengeteg ellenséget szerzett magának.
Trudeau nyilvánvalóan sokkal elismerőbben szólt az elhunytról, mint a legtöbb nyugati vezető, akik vagy elítélték Fidel Castro jogsértéseit vagy szemérmesen kerülték a forradalmi vezető eme oldalát – jegyezte meg a Reuters hírügynökség. Fidel Castro az egyik koporsókísérő volt 2000-ben Pierre Trudeau temetésén. A NATO-tagországok vezetői közül az idősebb Trudeau volt az első, aki a kubai forradalom után – 1976-ban – ellátogatott a szigetországba, és ott egy alkalommal nyilvánosan éltette Castrót.
Justin Trudeau közleményét megrökönyödéssel és gúnnyal fogadta több amerikai, köztük a kubai származású Marco Rubio floridai szenátor.
Ez a közlemény valódi vagy csak paródia? Mert ha a kanadai miniszterelnök valódi közleménye, akkor szégyenletes és kínos”
– írta Twitter-profilján. TrudeauEulogies címen született egy olyan Twitter-profil, amelyen számos felhasználó parodizálta a kanadai miniszterelnök pozitív és minden kritikát nélkülöző közleményét, többen például Hitlert dicsérő mondatokat írtak be gúnyból.
Az Egyesült Államok és Kuba közeledésében Kanada is szerepet játszott azzal, hogy helyszínéül szolgált a titkos tárgyalásoknak, mielőtt 2014 decemberében bejelentették, hogy a két ország viszonya normalizálására készül.
A kubai forradalom elhunyt vezetőjének, Fidel Castrónak a miami száműzetésben élő húga nem megy el bátyja temetésére
Ezt ő maga közölte szombaton a Nuevo Herald című floridai lappal. Juanita Castro kijelentette, hogy egyes híresztelésekkel ellentétben nem akar ott lenni Fidel Castro temetésén, sőt, soha többé nem akar visszamenni Kubába.
Senki halálának nem örülök, még kevésbé olyan ember halálának, akivel egy családból valók vagyunk. Mint Fidel húga e pillanatban csak annyit érzek, hogy elment valaki, aki vérrokonom volt”
– jelentette ki. Fidel Castro szüleinek hét közös gyermeke született, három fiú és négy lány. Az 1933-ban született Juanita az egyetlen, aki nyilvánosan elítélte a két bátyja – Fidel és Raúl – által kiépített kommunista rendszert. Ő is aktívan részt vett a forradalomban, de annak győzelme után elárulva érezte magát a kommunisták egyre nagyobb kormánybeli befolyása miatt, ráadásul a kormány politikájával ellentétbe került az ültetvénytulajdonos Castro család érdeke.
Ebben a légkörben Juanita Castro elkezdett együttműködni az amerikai Központi Hírszerző Ügynökséggel (CIA), majd 1964-ben elhagyta hazáját, és a már korábban Mexikóba emigrált húga, Enma után ment. Oda érkezésekor tartott egy sajtótájékoztatót, amelyen kijelentette, hogy nem volt képes tovább élni Kubában, mert bátyjai börtönné változtatták azt. Még abban az évben továbbutazott az Egyesült Államokba, és Miamiban telepedett le. Azóta többször bírálta a kubai vezetést.
Változatlan maradhat a kubai belpolitika Fidel Castro halála után is – mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója vasárnap reggel az M1 aktuális csatornán vasárnap.
Nagy Sándor Gyula szerint a kubai rendszer nem fog összeomlani a diktátor halálával, sőt az országban most egymást érik majd a megemlékezések. Hozzátette, hogy az igazi “korszakváltás” Raúl Castro hatalomra jutásával történt meg.
Fidel testvére sem fiatal, hiszen több mint nyolcvan éves, de az ő utódlása is biztosítva van már”
Szólt arról is, hogy a következő években tovább erősödhet a kubai gazdaság, köszönhetően a nemrég bevezetett engedményeknek. Az országban mára mintegy félmillióan vállalkozók – mutatott rá. Az Egyesült Államok és a szigetország viszonyával kapcsolatban megjegyezte, a nagykövetséget valószínűleg nem zárják be Havannában, de szerinte Trump elnöksége alatt az embergót nem fogják feloldani.
PS/MTI, Fotó: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS