Az MSZP szerint azonnali és jelentős béremelés kell az egészségügyben az orvosoknak és a nővéreknek, és erre óriási uniós forrás áll rendelkezésre. A Fidesz-frakció szerint viszont a szocialistáknak csak azóta jut eszébe a béremelés, amióta ellenzékben vannak, hiszen kormányzásuk alatt csökkentették a fizetéseket, magas adókkal büntették a munkaadókat és a munkavállalókat. Ezt Gúr Nándor sajtótájékoztatója kapcsán közölték.
Ujhelyi István, az ellenzéki párt alelnöke sajtótájékoztatóján közölte, hogy semmilyen aktív lépés nem történik a magyar orvosok hazahozatala érdekében, holott az Európai Bizottság egészségügyért felelős biztosa szerint az EU biztosított a magyar kormánynak forrást erre. A kormány az Európai Szociális Alapból finanszírozhatna olyan programokat, amellyel jelentősen növelhetné a nővérek és az orvosok fizetését, illetve itthon tarthatná a rezidenseket. Megjegyezte, csak az Európai Szociális Alapból 4,7 milliárd euró áll rendelkezésre.
Ujhelyi István szerint naponta három orvos és két nővér hagyja el a magyar egészségügyet és költözik külföldre a magasabb bérek és a nyugodtabb életkörülmények miatt. Hozzátette: Magyarországon egy diplomás szakápoló fizetése nem haladja meg a 300 eurót, Nyugat-Európában ennek 6-7-szerést keresheti meg. Az ellenzéki politikus felhívta figyelmet arra, hogy a pécsi egyetem orvosi karán készített kutatás szerint a most végző diákok 30-40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a diplomaosztás után külföldön akar dolgozni.
Közben a kormánypárt közleményében reagált Gúr Nándor szocialista országgyűlési képviselő napközben tartott sajtótájékoztatójára , amelyen az ellenzéki politikus azt mondta, az MSZP európai polgári kezdeményezést indít a minimálbér nettó összegének emelése érdekében. A Fidesz szerint a baloldal egy éve még el akarta törölni a kötelező minimálbért és a minimálbérnél alacsonyabb fizetést akart adni több százezer munkavállalónak és bírálta az éves minimálbér-emeléseket. Ezzel szemben 2010 óta a gazdasági növekedésnek köszönhetően minden évben nő a magyarországi minimálbér, évente átlagosan 10 százalékkal – hangsúlyozta a kormánypárt, megjegyezve azt is, hogy az OECD 34 tagállama közül 2010 és 2014 között Magyarországon nőtt legnagyobb mértékben a minimálbér.
Kiemelték továbbá, hogy amennyiben a munkaadók és a munkavállalók érdekképviseleti szervei a most zajló minimálbér-tárgyalásokon meg tudnak állapodni, akkor a minimálbéremelés jövőre is folytatódhat.
A Fidesz arra is emlékeztetett, hogy adócsökkentéssel is segítenek minden egyes munkavállalót, így jövőre tovább csökkentik az szja-t azzal a céllal, hogy a magyar dolgozók fizessék Európa egyik legalacsonyabb személyi jövedelem adóját.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS