Az MSZP nem támogatja majd Országgyűlésben a Közigazgatási Bíróság létrehozását, és a törvényjavaslatról összehívott ötpárti egyeztetésen sem vesz részt – közölte Tóth Bertalan szocialista frakcióvezető pénteken.
Tóth Bertalan azzal indokolta a döntést, hogy a Közigazgatási Bírósággal a Fidesz az állami szervek számonkérhetőségét akadályozná meg, hiszen a javaslat szerint a külön bíróság dönthetne többek között a Médiatanács, a Magyar Nemzeti Bank, a Közbeszerzési Döntőbizottság és a Nemzeti Választási Bizottság döntéseivel kapcsolatos jogvitákban. A politikus ezt ahhoz hasonlította, mintha a vádlott a saját családtagjaiból választhatná ki az esküdteket. Az MSZP frakcióvezetője szerint a törvényjavaslattal a Fidesz az egyetlen olyan hatalmi ágat, a független igazságszolgáltatást szeretné kiiktatni, amelyet még nem tudott teljes egészében elfoglalni. Szerinte a közigazgatási eljárás átalakítására tett javaslatcsomag egyeztetésre sem méltó, mert azzal bonyolítani akarják az ügyeket, így egy korhadt fa kivágása miatt is ügyvédet kell majd fogadni.
A szocialista politikus emellett azt követelte az Igazságügyi Minisztériumtól, hogy hozzák nyilvánosságra, kiket jelölnek a Strasbourgi Emberi Jogi Bíróságnál jövőre megüresedő magyar bírói posztra. Tóth Bertalan közlése szerint élnek a gyanúperrel, hogy a kormány egy „Fideszhez hű pártkatonát küld” egy ilyen magas rangú bírói testületbe. Szerinte a kormány megsértette az Európa Tanács (ET) határozatát, amely előírja, hogy nyílt pályázaton, demokratikus, átlátható módon kell a három bírójelöltet kiválasztani, akik közül a ET parlamenti közgyűlése dönti el, hogy ki töltse be a 9 évre szóló mandátumot.
Kovács Zoltán, kormányszóvivő kedden közölte az MTI-vel, hogy a stratégiai kabinet elfogadta az Igazságügyi Minisztérium (IM) előterjesztését a közigazgatási perrendtartás bevezetéséről és kezdeményezték egyúttal, hogy a kérdésben Trócsányi László igazságügyi miniszter vezetésével a következő napokban, hetekben kezdődjön egyeztetés a parlamenti pártokkal.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS