A Fideszre mutogatnak, de nem kezdeményezik parlamenti vizsgálóbizottság összehívását a szocialisták a milliárdos károkkal járó Szeviép-botrány ügyében – írja a Magyar Idők. Az MSZP frakcióvezetője levélben üzent a károsultaknak.
Elutasította a Szeviép Zrt. által ki nem fizetett alvállalkozók kérését a szocialista párt országgyűlési frakciójának vezetője – írja a Magyar Idők. A lap szerint Tóth Bertalan úgy véli, a képviselőcsoportnak nem áll módjában parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezni a csődbűncselekmény ügyében.
Az MSZP-s politikus a Magyír Idők birtokába került levelében úgy ír a károsultak képviselőjéről, mint akinek politikai botránykeltő céljai lehetnek, a több száz embert érintő visszaélést pedig a nagyobbik kormánypárt nyakába akarja varrni.
Egyértelmű, hogy a Fidesz pénzelte a Szeviépet, ők döntötték be, ők lopták ki belőle a pénzt
– állította Tóth Bertalan a levélben.
Szabó Bálint jogász a károsultak nevében egy hete a szocialisták vádaskodásai miatt fordult a frakcióvezetőhöz, mondván: ha csakugyan a Fideszt tartják felelősnek a történtekért, akkor tegyenek lépéseket az ügyben. Jelezte viszont azt is, hogy a károsultak úgy gondolják: Botka László szegedi polgármester, a szocialisták miniszterelnök-jelöltje és Ujhelyi István európai parlamenti képviselő az, akiknek a politikusok közül a legtöbb közük volt a Szeviéphez.
Az országot 2002-től 2010-ig kormányzó balliberális koalíció tagjai közül mások is kapcsolatba kerültek a céggel. 2008-ban például az SZDSZ-es Kóka János vezette Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól kaptak megbízást több mint 46 millió forint értékben, a MÁV-tól 315 millió forint értékben. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől 1,2 milliárd forint értékben, a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt.-től 1,3 milliárd, míg a Maharttól 1,1 milliárd forint értékben, az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságtól pedig nagyjából hatmilliárd értékben nyert el megbízást a Szeviép.
A cég bőven kapott megrendelést ugyanebben az időszakban a baloldali önkormányzatoktól is, a fővárostól Szegedig. Bár Botka többször is azt állította, hogy a szegedi önkormányzatnak semmi köze nem volt a Szeviéphez, azóta kiderült: a város cégei több megbízást is adtak a társaságnak, a helyhatóság pedig konzorciumi partnerként kötött szerződést a vállalattal.
Az egyik ilyen szerződés esetében négy tételben, de egyetlen nap alatt kétmilliárd forintot fizetett ki a szegedi önkormányzat közvetlenül a Szeviépnek 2010 májusában, nem sokkal azelőtt, hogy elrendelték a felszámolását. Érdemes megemlíteni azt is, hogy a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) 2007-től kezdődően Szegeden és Békéscsabán is a társasághoz köthető két kft.-től bérelte irodáit. Az MVH szegedi kirendeltségét abban az időben Géczi József Alajos volt szocialista országgyűlési képviselő sógornője vezette.
A Szeviép felszámolását 2010 nyarán rendelték el, a cég akkor már 379 partnerének tartozott, 11 milliárd forinttal. 2013-ban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal csődbűncselekmény ügyében nyomozást kezdeményezett, az eljárás jelenleg is tart. 2008 és 2010 között a társaság vezetője Pistrui László volt, aki Ujhelyi Istvánnak, az MSZP európai parlamenti képviselőjének is üzlettársa volt egy másik vállalkozásban.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS