Az NSA megakadályozhatta volna a 2001. szeptember 11-i merényleteket, de ehelyett hazudott a technikai képességeiről, így megalapozva az Egyesült Államok történtelmének legnagyobb tömeges lehallgatását, írja a 444.hu a Foreign Policy írására hivatkozva. A cikkben leírtakat az NSA több egykori alkalmazottja is megerősítette.
A cikk szerint Oszama bin Laden jemeni irányítóközpontjának telefonszáma már 1996 óta közismert volt a Nemzetbiztonsági Ügynökség előtt, ráadásul nonstop megfigyelték, erről beszél Thomas Darke, aki 2007-ig dolgozott az NSA-nek, a titkosszolgálat felső vezetőinek egyikekén. A 2011. szeptember 11-i támadás alatti NSA tevékenységekről is ő készített összefoglalót a szenátus vizsgálóbizottsága számára, írja a 444.
A jemeni központ 24 órás megfigyelése miatt az NSA tudhatott arról a hívásról, amely 2000. március 20-án érkezett Khalid al-Mihdhartól, aki a terrortámadás napján aztán a Pentagonba vezette az American Airlines 77-es számú járatát. A hívást az amerikai San Diegóból indította. Ha ezt követően lehallgatják a terrorista amerikai vonalát, talán megelőzhető lett volna a katasztrófa.
„Az egyik szeptember 11-i géprabló, Khalid al-Mihdhar San Diegóból felhívta az al-Kaida egyik ismert jemeni rejtekét. Az NSA látta a hívást, de nem tudta, hogy a hívó egy, már az Egyesült Államokban tartózkodó személy. A Patriot Act 215. paragrafusa alapján folytatott telefonos metadata-program lényege, hogy az ilyen, terroristák közti kommunikációt feltérképezhessük, és gyorsan megállapíthassuk, hogy kivel lépnek kapcsolatba” – idézi a 444.hu a 2014-ben az ügyben tartott Barack Obama-beszédet. Az NSA-t 1999-2005 között vezető Michael Hayden is azt állította ,hogy semmi sem utalt arra, “hogy a hívó fél San Diegóban volt”.
Ez azonban jó hivatkozási alapnak tűnt az NSA számára globális lehallgatási programjának beindításához. Ezt nemrég Edward Snowden leplezte le, a szövetségi fellebbviteli bíróság pedig idén alkotmányellenesnek is minősítette. J. Kirk Wiebe, aki 2001 októberéig, 32 éven át szolgált elemzőként az ügynökségnél azt állítja, a telefontársaságok minden hívás adatait rögzítik. Ez alapján a bin Ladennel régóta kapcsolatban álló Mihdhar lokalizálásához csak a telefontársaság adatait kellett volna megkérnie a szervezetnek. Egy másik vezető munkatárs szerint ráadásul az ilyen fajsúlyos megfigyeléseket nem egy, de több helyről is lehallgatták.
Thomas Darke szerint “abszolút hazugság”, hogy az NSA ne tudta volna megállapítani, hogy Mihdhar San Diegóból telefonált. „Az öntötvas során minden, az adott telefonra érkező hívásról pontosan tudjuk, hogy hol kezdeményezték, máskülönben nem is tudnák kapcsolni” – állítja. Darke arról is beszámolt, hogy az NSA a megszerzett információit nem osztotta meg olyan szervekkel, mint például a CIA, vagy az FBI. Ezt jelentésében is feltüntette, ám felettesei töröltették vele.
A Foreign Policy szerzője szerint az NSA eltussolta, hogy nem derítették ki időben azt, hogy az akkor már ismert Mihdhar 2000 tavaszán az Egyesült Államokban volt, illetve ezt a technológiai hiányosságokra fogták így alapozva meg a metaadatgyűjtést, amely a globális lehallgatási program alapja. „14 évvel a szeptember 11-i terrortámadások szerint ideje volna, hogy az NSA és a Fehér Ház feltárja, mi történt valójában, és végre tényekkel és az igazsággal helyettesítse a Forrás: 444.humesét és a hazugságot” – írja a cikk szerzője.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS